Tenslotte kan bij de bespreking van de groei der bank worden opgemerkt, dat in onze balanscijfers geen Euro- dollartransacties zijn begrepen. Vestigingen In het verslagjaar werden diverse panden resp. terreinen aangekocht en wel in Kollum, Sneek-Noord. Witmarsum en Wolvega met de bedoeling aldaar een kantoor te vestigen. Ten behoeve van ons bestaande kantoor in Drachten-Noord werd een groter pand aangekocht. Onze kantoren te Berlikum en Leeuwarden-West werden geheel gemoderniseerd, terwijl het kantoor Holwerd in een nieuw pand werd gehuisvest. Met het bestuur van de Nutsspaar- bank te Damwoude werd in het verslagjaar overeen stemming bereikt over een nauwe vorm van samenwerking waarbij de belegging van de spaargelden dezer bank met ingang van 1 maart 1974 aan onze instelling wordt toe vertrouwd. Als gevolg van deze samenwerking is door de Friesland Bank op genoemde datum een kantoor te Damwoude geopend. Voorts is met het bestuur van de Nutsspaarbank te Holwerd overeenstemming bereikt over een volledige fusie met onze instelling per 1 april 1974. Het bedrijf van genoemde Nutsspaarbank zal op die datum worden ondergebracht in het kantoor Holwerd van de Friesland Bank. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat met de bouw van ons nieuwe hoofdkantoor te Leeuwarden zodanige vorderingen worden gemaakt, dat de ingebruik neming medio 1974 tegemoet kan worden gezien. Kredietverlening De kredietverlening van onze instelling nam, blijkens de stijging van de balanspost debiteuren, toe van 103.6 tot 121.4 miljoen. Deze grotere kredietbehoefte komt praktisch geheel voor rekening van onze leden werkzaam op het terrein van de produktie en afzet van zuivelprodukten en is mede veroorzaakt door de gestegen melkprijs en -produktie. De k’jdietvraag van onze leden per ultimo 1972 bewoog zich overigens, zoals in ons jaarverslag 1972 is uiteengezet, door bijzondere en tijdelijke omstandigheden op een laag niveau. De uit de balanscijfers per ultimo 1973 blijkende toename in de kredietvraag der leden draagt dan ook meer het karakter van een terugkeer naar de voor onze instelling normale omvang dezer kredietverlening. De vraag naar financieringsmiddelen op lange termijn ten behoeve van o.a. de aankoop van een eigen woning nam belangrijk toe. Zo werd in 1973 voor een bedrag van 60.3 miljoen aan hypotheken met en zonder overheidsgarantie verstrekt tegenover 34.6 miljoen in 1972. De aanzienlijke stijging van de balansposten hypotheken en overheids- leningen, waaronder eveneens gerubriceerd zijn de leningen onder garantie van de overheid, is hiermede grotendeels verklaard. Assurantiën In het verslagjaar is besloten al onze activiteiten op assurantiegebied te bundelen in onze dochteronderneming i Hoogslag’s Assurantiekantoor b.v. en de naam van genoemde Vennootschap met ingang van 1 januari 1974 te wijzigen in Friesland Bank Assurantiën b.v. De inkomsten van ons assurantiebedrijf zijn in het verslagjaar aanzienlijk toegenomen, voornamelijk als gevolg van de hiervoor geschetste sterke toeneming van de vraag naar hypothecaire leningen. Resultaten over 1973 De bedrijfsresultaten van de Friesland Bank over 1973 vertoonden een aanzienlijke stijging. Zo namen de rente en provisiebaten toe van 11.2 tot 14.9 miljoen, een stijging van bijna 33%. De exploitatiekosten stegen even eens en wel van 7.3 tot 8.9 miljoen, een toename derhalve van ruim 21%. Het is verheugend, dat deze niet geringe kostenstijging ruimschoots kon worden opgevangen door de nog sterker toegenomen baten. De hogere rentebaten vinden zowel hun oorzaak in de grotere rentemarge als in de gestegen omzet. De stijging der provisiebaten is mede veroorzaakt door de toegenomen inkomsten uit de door ons verleende bemiddeling in het binnen- en buitenlands betalingsverkeer alsmede uit verstrekte bankgaranties. Als gevolg van de onrust op de internationale valutamarkten was de omzet van onze arbitrage-afdeling wederom groter dan in 1972, hetgeen een gunstige invloed uitoefende op het bedrijfsresultaat. Daarnaast namen ook de inkomsten uit hoofde van de door ons verleende bemiddeling bij het afsluiten van geld leningen en verzekeringen toe. Dat de provisiebaten van onze effectenafdeling zich, niettegenstaande het minder goede beursklimaat, in het verslagjaar ongeveer op het niveau van het gunstige beursjaar 1972 konden handhaven, stemt tot voldoening. Afschrijvingen en dotaties Zoals vermeld in ons jaarverslag over 1971 hanteren wij bij onze instelling een vast systeem van afschrijvingen. 8

Jaarverslagen Friesland Bank | 1973 | | pagina 12