leg te plegen ongetwijfeld aanwezig zijn. Tevens menen wij er voor te moeten pleiten, dat ten aanzien van de omvang der projecten de minimumgrenzen waarbij de N.O.M. van plan is financieringsmiddelen beschikbaar te stellen, nl. voor uitbreidingen in vaste aktiva 500.000 en voor nieuwe vestigingen 400.000 worden verlaagd. Het is ons bovendien niet duidelijk, waarom de grens voor uit breidingen hoger is gesteld dan die voor nieuwe vestigingen. Het omgekeerde ligt eerder voor de hand. Tenslotte spreken wij gaarne de wens uit,dat het niet alleen over wegingen van politieke aard zijn geweest die tot de oprichting van de N.O.M. hebben geleid, doch dat de overheid ook daadwerkelijk de ontwikkeling van het bedrijfsleven in het Noorden gaat stimuleren. Structuurwijziging Alvorens tot een bespreking van de ontwikkeling der Fries land Bank in het verslagjaar over te gaan, is het gewenst eerst melding te maken van een per 31 december 1973 bij de bank doorgevoerde structuurwijziging, waarbij de Stichting Spaarbank van de Coöp. Ver. Friesland Bank is verzelfstandigd. Zoals uit voorgaande jaarverslagen moge blijken werden de aan genoemde Stichting Spaarbank toevertrouwde gelden tot dusverre volledig bij de Friesland Bank belegd. Met ingang van bovengenoemde datum heeft de Friesland Bank een groot deel van de activa waarin de spaargelden van de Stichting Spaarbank door haar waren belegd, te weten overheids- leningen, effecten en hypotheken overgedragen aan de Stichting Spaarbank en wel voor de waarde die daaraan in het economisch verkeer kan worden toegekend. Aangezien het in het bankwezen gebruikelijk is overheids- leningen en hypotheken in de balans tegen de nominale waarde te waarderen ontstond door deze transactie, zoals uit de toelichting op de jaarstukken moge blijken, bij de Friesland Bank een vermogensvermindering, welke echter volledig werd gecompenseerd door een vermogens toename bij de Stichting Spaarbank onzer instelling. Het effectenbezit van beide banken blijft, zoals bij de Friesland Bank gebruikelijk, onveranderd gewaardeerd tegen beurs koers per balansdatum. Voor de cliënten der bank heeft deze structuurwijziging geen enkele consequentie, omdat de Coöp. Ver. Friesland Bank en de Stichting Spaarbank van de Coöp. Ver. Friesland Bank eikaars verplichtingen over en weer volledig hebben gegarandeerd. In verband hiermede en met het doel de vergelijking met voorgaande boekjaren niet te verstoren is de balans van de Friesland Bank per 31 december 1973 gecombineerd met die van de Stichting Spaarbank onzer instelling Rer die datum. Van de gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om de balansen van een viertal spaarbanken, waarmede wij nauw samenwerken, te weten de Coöp. Spaarbank „De Bjldtse Bank” te St. Annaparochie, de Coöp. Spaarbank „Berlikum” te Berlikum, de Coöp. Spaarbank „TrynwakJen” te Oenkerk en de Stichting Nutsspaarbank te Arum in bovengenoemde gecombineerde balans op te nemenTDe Friesland Bank heeft de verplichtingen van alle vier genoemde banken, die de belegging van de hun toevertrouwde spaargelden aan onze instelling hebben overgedragen, volledig gegaran deerd, terwijl het omgekeerde eveneens het geval is. De hierna volgende beschouwing over de ontwikkeling van enkele bedrijfssectoren is gebaseerd op de gecombineerde balans per 31 december 1973. Groei der bank Het verheugt ons te mogen constateren, dat de groei onzer instelling zich, niettegenstaande het onzekere economische klimaat, ook in 1973 heeft voortgezet. Met de stijging van het balanstotaal in het verslagjaar van 443.6 tot 525.9 miljoen werd derhalve de 1/2 miljard grens ruimschoots overschreden. Volledigheidshalve kan hierbij worden j vermeld, dat deze stijging met 18.5% nauwelijks beïnvloed is door de gewijzigde balanspresentatie in de vorm van een gecombineerde balans. De groei bij onze instelling is voornamelijk te danken aan de toename van de aan de bank toevertrouwde gelden met 78.7 miljoen, een stijgings- percentage van ruim 19°/o. Bij de beoordeling van de sterke toename van de balanspost spaargelden dient in aan- merking te worden genomen, dat hieronder thans ook de.,|^ spaargelden der geaffiliëerde banken, die het vorige jaar II onder crediteuren werden verantwoord, zijn begrepen. I De teruggan^vén de balanspost crediteuren is hiermede tevens verklaard. Overigens kan met voldoening worden geconstateerd, dat de verhoogde activiteiten van de bank met betrekking tot het aantrekken van spaargelden in het verslagjaar goede resultaten hebben opgeleverd. Met name de introductie van profijtspaarbewijzen bleek in een behoefte te voorzien. Het betreft hier een voor onze instelling nieuwe spaarvorm in het bijzonder geëigend voor die spaarders, die hun geld niet voor lange tijd willen of kunnen vastzetten en die toch graag een hogere rente ontvangen dan voor dagelijks opvraagbaar spaargeld gebruikelijk is. 7

Jaarverslagen Friesland Bank | 1973 | | pagina 11