Voortgaande groei Friesland Bank Taak is nauw verbonden aan Friese samenleving ]j r rï landbouw tlac/ kan door de eigen administratieve eve Vereniginq Friesland Bank i£.Lj. icfft 4/VUas, Friesland Bank heeft in 1971 geen terugslag ondervonden van de moei lijke situatie waarin ons land zich op economisch gebied bevindt Integendeel ve.ï?er Sonstig ontwikkeld. Zo nam het balanstotaal toe van nn'i 389.3 miljoen en stegen de gezamenlijke reserves der bank van 9.9 tot 13.8 miljoen. De jaarlijkse groei der bank, tot uitdrukking komend in de stijging van het balanstotaal, wordt voor meer dan de helft veroorzaakt door de activiteiten der bijkantoren, aldus de heer L. J. de Boer in zijn openings rede voor de algemene vergadering der Friesland Bank te Leeuwarden. De voortgaande groei der bank is niet een doel in zichzelf maar is1 absoluut nodig om de sterke kostenstijging te kunnen opvangen. Ook in de toekomst zal het noodzakelijk blijven, gelet op de waarschijnlijkheid dat do rentemarge eerder kleiner dan groter wordt, om de sterk toenemende kosten op te vangen door een omzetvergroting. OP FRIESLAND GERICHT Een omzetvergroting kan, behalve door het stichten van bijkantoren, ook worden bereikt door samenwerkings vormen met andere banken in Fries land. In de afgelopen jaren is met een 7-tal coöperatieve banken in Fries land een fusie- of samenwerkings overeenkomst afgesloten. Kortgeleden kon ook met een niet-coöperatieve bank, te weten de Stichting Nuts- spaarbank te Arum, een vorm van samenwerking worden gerealiseerd. Als grootste bank in deze provincie, die zich zowel wat haar structuur als wat haar taakopvatting betreft nauw verbonden voelt met de Friese samen leving, kan zij een zekere aantrek kingskracht blijven uitoefenen op die banken die niet bereid zon op te gaan in een groot landelijk bankcon cern. BASISVERBREDING Het beleid der Friesland Bank is behalve op groei, gericht op een verdere basisverbreding, zowel in or ganisatorisch als in banktechnisch op zicht. De ontwikkeling in de landbouw die leidt tot een gedurig teruglopen van het aantal boeren en een vermin dering van het aantal coöperaties als gevolg van fusies en concentraties, noodzaakt de Friesland Bank te zoe ken naar mogelijkheden om de kring der leden op een verantwoorde wijze uit te breiden. Nadat reeds in de vorige ledenvergadering een aantal organisaties werkzaam in de niet- agrarische sector als lid der bank- was boegelaten komen ook,op de agenda’ voor deze vergadering* enkele soort gelijke instellingen voor die het lid maatschap der bank aanvragen. Ook op banktechnisch gebied wordt een verdere basisverbreding nage streefd. In dit* verband he -;p voorzitter De Boer tenslotte aan het feit, dot de Friesland Bank in het afgelopen jaar alle aandelen in Hoog slag’s Assurantiekantoor NV heeft verworven. Wanneer er zich in de ijpekomst mogelijkheden mochten voordoen ook op andere gebieden, grenzende aan het werkterrein, deel nemingen te verwerven dan zullen deze zeker op hun mérites onderzocht worden. INGRIJPEN LONEN EN PRIJZEN In zijn mededelingen besteedde de directeur, drs. J. R. Kuperus aandacht aan de zorgwekkende algemene econo mische situatie. Nu wij reeds sinds 1963 het land in W.-Europa zijn met het hoogste inflatiepercentage en de huidige regering de inflatiebestri’dimr terecht de hoogste prioriteit heeft gegeven tot dusverre overigens zonder merkbaar succes is de vraag actueel of de overheid moet ingrijpen in het proces van vrije loon- en prijsvorming. De mening, dat dit moet gebeuren vindt steeds meer aanhang. Velen vergeten daarbij ech ter, dat de overheid dan ook wetteliik de bevoegdheid moet hebben om in de loon- en prijsontwikkeling in te grij pen. DALING RENTE Drs. Kuperus wees ook op een lichtpuntje in de duisternis, te weten de ontspanning die zich het laatste jaar op de geld- en kapitaalmarkt heeft voorgedaan en die geleid heeft tot een forse daling van de tarieven op de geldmarkt en tot een Wat gematigder daling van de rente op de kapitaalmarkt. De renteontwikkeling in ons land wordt grotendeels bepaald door buitenlandse invloeden en dat het grote bezit aan Ned. obligaties in buitenlandse handen een rem vormt op een verdere belangrijke renteda ling. Voorlopig zal de rente op de kapitaalmarkt in ons land zich wel tussen de 7 en 7% pet. blijven bewegen. De rentedaling heeft uiteraard ook geleid tot een herziening van de bij de Friesland Bank geldende rentetarie ven. Zo is de lèdenrente voor kredie ten in rekening-courant successieve lijk verlaagd van 8% pet. tot 6% pet. Hiermee kwam de debetrente voor bankkredieten belangrijk bene- dien het niveau van de rente op de Dit is ook het gekal geweest met de aanvraag van de Stichting „Wylde- merk”, die in Gaasterland een groot recreatieproject wil trachten te reali seren. Door de_ overheidsgarantie zit &an deze financiering geen risico. VIEUWE KANTOREN De jaarlijkse groei der bank wordt reeds voor meer dan de helft veroor zaakt door de activiteiten der bijkan toren. De meerderheid van de 27 bij kantonen levert een positieve bij drage aan de rentabiliteit der bates: Na 5 jaar moet een kantoor selfsup porting zijn. Dat is met alle kantoren van de Friesland Bank tot dusverre ook j het geval. Overigens is na deze periode van grote expansie en om vangrijke investeringen in gebouwen een periode van consolidatie aange broken. Dat' 1971 voor de Friesland Bank een goed jaar is geweest moge reeds hieruit blijken, dat ten laste van de exploitatierekening f 950.000 aan de bouwreserve is toegevoegd, die reeds f 1,5 miljoen groot was. Deze omvang rijke dotatie houdt tevens verband met de bouw van een nieuw hoofd- kantoor aan de Zuiderstraiat hoek Willem ska de, waarmede in december 1971 een aanvang is gemaakt. Het nieuwe hoofdkantoor moet in decem ber 1794 worden opgeleverd. Teneinde de 8 pet. afschrijving ook op dit kantoorgebouw mogelijk te maken zal 1 de bouwreserve dit jaar en ook de komende jaren nog verder aangevuld moeten worden, zo besloot drs. Kupe rus zijn interessante mededelingen. VERKIEZINGEN De heer H. Westenbrink te Emmel- oord werd herkozen als bestuurslid; ir. G. J. A. Bouma zag zich opnieuw herkozen ais lid van de Raad van Toezicht. BIJKANTOREN Deze algemene vergadering be krachtigde de besluiten van Bestuur en Raad van Toezicht tot stichting kantoren te Stiens en Balk en tot stichting van een nieuwe huisvesting voor het bestaande kantoor te Hol- wefd. NIEUWE LEDEN De vergadering stemde in met het verzoek om als lid te worden toegela ten van: De Arum. Stichting N utss paarbank te kapitaalmarkt te liggen. Het gevaar is dan dat duurzame investeringen, die met langlopende leningen gefinan cierd behoren te worden, met kort geld, in dit geval met goedkoop bank krediet, gefinancierd worden. KREDIET ZUIVELFABRIEKEN Aan de leden-zuivelfabrieken is medegedeeld in het vervolg over het bedrag der kredietoverschrijding een hogere rente te berekenen. Nadat er jarenlang bij de ledeiuzuivelfabrieken op is aangedrongen om te consolideren. Gelukkig hebben de meeste ieden-zui- velfabrieken blijk gegeven, het stre ven om te komen tot een 'gezonde financieringsstructuur van de Friese Coöp. Zuivelfabrieken, positief te waarderen. Er is inmiddels voor ca. f 9 miljoen aan langlopende leningen aangetrokken. Het is principieel on juist, dat het krediet bij de Friesland Bank wordt gebruikt voor andere doeleinden dan waarvoor het door ons verstrekt is, aldus drs. Kuperus. De rentedaling in .ons land heeft ook geleid tot een vèrlaging van de spaargeldrente en de rentevergoeding op zgn. privé-rekeningen. De do,or de zgn. handelsbank en toegepaste verla ging van de termijnspaargeldrente met in totaal 1 pet. is door de Friesland Bank overigens niet geheel gevolgd, zodat haar rentevergoedingen op deze spoarvorm boven de percen tages zitten die door de meeste andere banken worden gehanteerd. RENTE PRFVEREKENINGEN Wait de rentevergoeding op de zgn. privé-rekeningen betreft was de Friesland Bank ook gehouden, als lid van de Bankgirocentrale, om de ren teverlaging tot 1% pet. op dit type rekening te volgen. Wij hebben dit overigens met tegenzin gedaan, aldus drs. Kuperus, omdat wij het aller minst elegant vinden dat in het bij zonder de grote banken in ons land eerst veel reclame hebben gemaakt voor, het openén van een privé- of salarisrekening met een rentevergoe ding van 3% pet. om daarna, toen bleek dat hier door de banken veel geld op moest worden toegelegd, in twee etappes een renteverlaging van 3%tot 1V2 pot. door te voeren. De kritiek van de Ned. Consumentenbond op de handelwijze is begrijpelijk. Ben en ander heeft de Post-cheque en girodienst gedwongen haar particu liere cliënten ook rente te gaan ver goeden, waardoor de concurrentie strijd tussen de banken en de Postgiro een onnodig fel accent heeft gekregen. Als provinciale bank ontbreekt het de Friesland Bank uiteraard aan de mid delen om op deze door de landelijke banken gevolgde politiek invloed uit te oefenen. GROEIENDE AKTIVITEITEN Over de activiteiten der verschil lende afdelingen der Friesland Bank kon de heer Kuperus mededelen dat deze zich in gunstige zin ontwikkel den. Het aantel giroposten over schreed het miljoen; een verdere groei automatisering zonder problemen a a am verwerkt warden. De provisdebaten 0n van de affektemafdeling stegen weer en die der assurantie-afdeung ver. dubbelden. Ook de kredietafdeling, waaraan thans 10 medewerkers zijn verbonden, heeft de handen vol om de stroom aanvragen naar persoonlijke leningen, kredieten en hypotheken te verwer ken. Gelet op de onzekere economi sche vooruitzichten wordt er zeer selectief, te werk gegaan. In dit ver band verdienen thans leningen aan of onder garantie van de overheid de voorkeur waartegenover geen eigen vermogen aanwezig behoeft te zijn. Dit in tegenstelling tot leningen aan leden en overige debiteuren. Er zijn veel leningen verstrekt aan of onder garantie van de overheid ten behoeve van de financiering van o.a. scholen, ziekenhuizen, culturele orga nisaties, instellingen op het gebied van sport en recreatie e.d., alle gevestigd in Friesland. Als regionale bank, met veel spaargeld ook uit de niet-agrari sche sector, meent de directie ge rechtvaardigde aanvragen uit deze sectoren positief te moeten benaderen. De Verenigde Onderlinge Schade- verzekeringsmaatschappij OTOS, te Leeuwarden; De Stichting De Fryske Akademy te Leeuwarden; De Provinciale Vereniging voor Na tuurbescherming „It Fryske Gea” te Leeuwarden; De Vereniging tot bevordering van Kunstmatige Inseminatie „Zuid-West- Friesland” in de gemeente Wonsena deel.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1971 | | pagina 5