Als gevolg van de onrust op de internationale valuta- De gezamenlijke reserves der bank stegen als gevolg van markten was de omzet van onze arbitrage-afdeling de toevoeging van het batig saldo der exploitatierekening, aanzienlijk groter dan in 1970, hetgeen een gunstige de bijschrijving van de over het reservefonds gekweekte invloed uitoefende op het bedrijfsresultaat. Daarnaast rente, de koerswinst op effecten en de vorming van de namen ook de inkomsten uit hoofde van de door ons bouwreserve van 9.9 tot 13.8 miljoen, verleende bemiddeling bij het afsluiten van geldleningen en verzekeringen toe. Personalia Afschrijving en dotaties In het verstreken boekjaar is, in verband met de eisen die de Wet op de Jaarrekening van Ondernemingen aan de verslaggeving stelt, een wijziging ingevoerd in het systeem van waardering en afschrijving van gebouwen en inventarissen. De waardering van de vaste eigendommen vindt thans plaats tegen aanschaffingswaarde minus een afschrijving van 3% per jaar van deze waarde, wat de bankgebouwen betreft verhoogd met 5% per jaar gedurende de eerste vijf jaren. Op de inventarissen wordt 10% per jaar en op de onder dit hoofd begrepen computer- installatie 25% per jaar van de aanschaffingswaarde afgeschreven. Als gevolg van deze systeemwijziging 4> ontstond een herwaarderingssurplus van ruim 900.000. welk bedrag is toegevoegd aan de bouwreserve. In totaal is van de gebouwen en inventarissen over 1971 afgeschreven een bedrag van 948.000,inclusief een extra afschrijving ten laste van de bouwreserve ad 325.000,— (v.j. in totaal 500.000,—). De toevoeging aan de extra voorziening bedroeg 400.000,Daarnaast werd ten laste der exploitatierekening f 950.000,(v.j. nihil) gedoteerd aan de bouwreserve. Ten laste van deze resefve zal gedurende de eerste vijf jaren 5% extra worden afgeschreven op de aanschaffingswaarde van onze bankgebouwen. Deze aanzienlijke dotatie werd mede mogelijk, doordat het voor vennootschapsbelasting te reserveren bedrag, als gevolg van de mogelijkheid om fiscaal vervroegd af te schrijven op het vooral in 1971 sterk uitgebreide gebouwenbezit, daalde van 1.5 miljoen tot 675.000, Sr Batig saldo en reservefonds In verband met de onzekere vooruitzichten met betrekking tot de bedrijfsresultaten over 1972 gaven wij er de voorkeur aan het gunstige exploitatieresultaat over 1971 gedeeltelijk aan te wenden ter verhoging van de afschrijving en ter versterking van de bouwreserve, waarna tenslotte het batig saldo ad 756.000,slechts weinig afweek van dat over 1970, toen het 753.000,bedroeg. In het verslagjaar werd de heer H. Nijman tot adjunct- directeur der bank benoemd. Onze algemeen procuratiehouder, de heer R. G. de Vries, verliet onze instelling wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Wij willen ook op deze plaats graag getuigen van de grote dank die wij de heer de Vries verschuldigd zijn voor de sympathieke en toegewijde manier waarop hij gedurende bijna 50 jaar de belangen der bank heeft behartigd. Zijn grote trouw aan en verbondenheid met onze instelling waren kenmerkend voor zijn persoon. In het verslagjaar herdachten 5 medewerkers het feit, dat zij 25 jaar geleden in dienst onzer instelling traden. Wij zijn onze ruim 250 medewerkers(sters) dank verschuldigd voor de ijver en toewijding waarmee zij ook in 1971 weer hun taak hebben verricht. Algemene Vergadering In de statutair voorgeschreven Algemene Vergadering, die gehouden werd op 27 april 1971, werden de balans per 31 december 1970 en de exploitatierekening over 1970 behandeld en goedgekeurd. Het aftredende lid van het Bestuur, de heer drs G. van Veenen, werd herkozen evenals het aftredende lid van de Raad van Toezicht, de heer S. J. Anema. Door de Directie werden uitvoerige mededelingen verstrekt over het door de bank gevoerde beleid. De Algemene Vergadering keurde het voorstel van het Bestuur en de Raad van Toezicht goed om het hoofdkantoor te Leeuwar den uit te breiden en in Leeuwarden-Noord een bijkantoor te stichten. Het aantal leden der bank liep, voornamelijk als gevolg van de concentratie in de coöp. zuivelindustrie, terug van 84 tot 77 op het einde van het boekjaar. Leeuwarden, 9 maart 1972 Drs J. R. Kuperus 9

Jaarverslagen Friesland Bank | 1971 | | pagina 15