op termijn aan de bank toevertrouwde gelden van 230.5 tot 259.7 miljoen. Waren het in de afgelopen jaren steeds de termijnspaargelden die het sterkst tot de groei bijdroegen, in het verslagjaar was dit het geval met de dagelijks opvraagbare spaargelden. Een grotere liquiditeits- voorkeur bij het publiek, voortvloeiende uit de onzekere economische omstandigheden waarin ons land verkeert, is hiervoor waarschijnlijk mede verantwoordelijk. Ook de creditgelden in rekening-courant namen toe en wel van 90.7 tot 98.2 miljoen. In het kader van ons streven de basis der bank verder te verbreden verwierven wij in het verslagjaar alle aandelen van Hoogslag’s Assurantiekantoor N.V. te Leeuwarden. Deze vennootschap, die voorlopig onder eigen naam werkzaam zal blijven, kan een belangrijke bijdrage leveren aan de uitbreiding van onze activiteiten op assurantiegebied. Vestigingen In 1971 vestigde de bank zich ook in Balk, Hardegarijp, Leeuwarden-Bilgaard en Stiens. Onze kantoren te Drachten en Giekerk werden in een nieuw pand gehuisvest. In verband met de snelle groei van ons kantoor in Leeuwarden-Oost en de daardoor ontstane ruimteproblemen werd een naastgelegen winkelpand aangekocht. In het verslagjaar werden goede vorderingen gemaakt met de bouw van een nieuw pand voor onze kantoren in Balk, Franeker, Heerenveen-Zuid en Stiens. Genoemde panden zullen alle in de eerste helft van 1972 gereed komen. In Leeuwarden-Nylän werd een winkelpand aangekocht met het doel daarin een stads bijkantoor te vestigen. Dit kantoor werd op 1 maart 1972 geopend. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat eind 1971 werd begonnen met de bouw van een nieuw hoofdkantoor te Leeuwarden. Kredietverlening De kredietverlening aan de leden en niet-leden der bank nam in totaal slechts weinig toe nl. van 107.3 tot 109.8 miljoen. Opgemerkt dient te worden, dat het hier slechts een momentopname, naar de toestand per 31 december 1971, betreft en dat er periodiek grote schommelingen in de kredietbehoefte onzer relaties plegen op te treden. Aan het einde van het boekjaar maken onze cliënten over het algemeen niet maximaal gebruik van de hun toegestane kredietfaciliteiten. De vraag naar financieringsmiddelen ten behoeve van o.a. de aankoop van een eigen woning nam belangrijk toe, getuige de stijging van de post hypotheken van 32.4 tot 41.4 miljoen. Op grond van fiscale overwegingen en te verwachten verdere huurverhogingen zal het eigen woningbezit naar onze mening worden gestimuleerd, als gevolg waarvan ook de vraag naar hypothecaire leningen bij onze instelling naar verwachting zal blijven toenemen. In het jaarverslag onzer instelling over 1970 schreven wij, dat voor een deel der liquide middelen een passende belegging in de niet-risicodragende sector was gevonden, waarbij de stortingsverplichting in 1971 diende te worden nagekomen. Als gevolg hiervan steeg de post overheidsleningen in het verslagjaar aanzienlijk, te weten van 41.3 tot 102.7 miljoen. Het betreft hier leningen aan of onder garantie van de overheid ten behoeve van de financiering van o.a. scholen, ziekenhuizen, culturele organisaties, instellingen op het gebied van sport en recreatie e.d. Bij de beoordeling van de liquiditeitspositie der bank dient in aanmerking te worden genomen, dat verschillende overheidsleningen, in totaal tot een bedrag van 50 miljoen, direct liquide gemaakt kunnen worden doordat er de zgn. obligatieclausule aan verbonden is. Per balansdatum was in direct opeisbare en realiseerbare vorm bovendien 108.5 miljoen beschikbaar. De bedrijfsresultaten over 1971 waren hoger dan die over 1970. De rente- en provisiebaten namen met 1.5 miljoen toe van 8.3 tot 9.8 miljoen. De exploitatiekosten stegen eveneens belangrijk nl. met 1.2 miljoen van 5.1 tot 6.3 miljoen. Het stemt tot voldoening, dat de aanzienlijke kostenstijging kon worden opgevangen door de nog sterker toegenomen baten. De hogere rentebaten vinden zowel hun oorzaak in de grotere rentemarge als in de gestegen omzet. De sterk toegenomen belegging in overheidsleningen, juist op een moment dat het renteniveau in ons land historisch gezien zijn hoogste punt had bereikt, droeg in belangrijke mate bij tot de stijging der rentebaten. De rentabiliteit der bank wordt hierdoor uiteraard ook in de komende jaren gunstig beïnvloed. De stijging der provisiebaten is mede te danken aan de toegenomen inkomsten uit de door ons verleende bemiddeling in het binnen- en buitenlands betalingsverkeer. Resultaten over 1971 8

Jaarverslagen Friesland Bank | 1971 | | pagina 14