De dotatie aan de voorziening voor uitbreiding en mechanisatie werd verhoogd van f 350.000,tot f 400.000,in verband met de in 1970 voorgenomen investeringen in gebouwen en computerinstallatie. Batig saldo en reservefonds Rekening houdende met bovengenoemde afschrijving en dotatie steeg het batig saldo der exploitatierekening van f 550.000,tot 711.000,een toename van ruim 29%. Volgens statutair voorschrift is het batig saldo ad f 711.000,toegevoegd aan het reservefonds. Aan dit fonds werden voorts de daarop gekweekte (6%) rente ad f 509.000,de van de Coöp. Spaarbank „De Bildtse Bank” te Sint Annaparochie en de Coöp. Voorschot- en Spaarbank te Tzummarum overgenomen reserves ad in totaal f 570.000,en een vrijgevallen belastingreserve ten bedrage van f 1.440.000,toegevoegd. Na afboeking van het koersverlies op ons effectenbezit groot 4.000.000, daalde het reservefonds der bank per saldo van f 8.063.000,— tot 7.285.000,—. De rentestijging in ons land heeft wederom geleid tot een koersdaling van obligaties, als gevolg waarvan de waarde van ons effectenbezit belangrijk daalde. Zoals bekend waarderen wij ons effectenbezit, in tegenstelling tot de door sommige andere banken gevolgde gedragslijn, op basis van de beurskoers per balansdatum. De boekverliezen, resp. -winsten worden onttrokken, resp. toegevoegd aan ons reservefonds. Deze waarderingsmethode is niet alleen in overeenstemming met de desbetreffende voorschriften van De Nederlandsche Bank, doch sluit ook aan bij de moderne opvattingen ten aanzien van de balanswaardering, waarbij er naar gestreefd wordt aan de verschillende activa en passiva een zo reëel mogelijke waarde toe te kennen. Personalia Op 1 januari 1969 werd tot adjunct-directeur der bank benoemd de heer Mr J. Viersen. In het verslagjaar verlieten de heren J. de Wilde en S. Sobel, beiden algemeen procuratiehouder der bank, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd onze instelling. Wij willen ook op deze plaats graag getuigen van de grote dank die wij hen verschuldigd zijn voor de deskundige en plichtsgetrouwe wijze waarop zij gedurende bijna 50 jaar de belangen der bank hebben behartigd. De voorspoedige ontwikkeling onzer instelling in de afgelopen jaren is mede aan hun ijver en toewijding te danken Met de voortgaande groei van onze instelling ontstond de behoefte om aan de opleiding van jeugdig personeel in eigen bedrijf bijzondere aandacht te besteden. In dit verband kan worden medegedeeld, dat in het verslagjaar werd begonnen met een interne, éénjarige, basiscursus waaraan door 24 jongeren wordt deelgenomen. Gaarne willen wij al onze medewerkers dankzeggen voor de ijver en toewijding waarmede zij ook in het afgelopen jaar weer hun taak hebben verricht. De voortgaande gunstige ontwikkeling der bank is mede te danken aan de gezamenlijke inspanning van allen die in ons bedrijf werkzaam zijn en die zich daarmede verbonden voelen. Algemene Vergadering In de statutair voorgeschreven Algemene Vergadering, die gehouden werd op 7 mei 1969, werden de balans per 31 december 1968 en de exploitatierekening over 1968 behandeld en goedgekeurd. Het aftredende lid van het Bestuur, de heer W. Leenstra, werd herkozen, evenals het aftredende lid van de Raad van Toezicht, de heer Ir P. Stallinga. Door de Directie werden voorts uitvoerige mededelingen verstrekt over de algemene financiële en economische situatie, alsmede over het door de bank gevoerde beleid. De Algemene Vergadering keurde het voorstel van het Bestuur en de Raad van Toezicht tot statutenwijziging, waarbij de naam der bank werd gewijzigd in „Coöperatieve Vereniging Friesland Bank”, met algemene stemmen goed. De Algemene Vergadering kon zich eveneens verenigen met de aankoop van een pand te Franeker en met het stichten van een bijkantoor aldaar. De Coöperatieve Vereniging „Friese Uitvaart-Verzorging" U.A., gevestigd te Leeuwarden, werd als lid aangenomen. Het aantal leden der bank liep, voornamelijk als gevolg van de concentratie in de coöp. zuivelindustrie, terug van 90 tot 82 op het einde van het boekjaar. Leeuwarden, 23 maart 1970 Drs J. R. Kuperus 7

Jaarverslagen Friesland Bank | 1969 | | pagina 11