f 6.1 miljoen. De exploitatiekosten stegen echter eveneens belangrijk en wel van f 2.7 tot f 3.5 miljoen. Het stemt tot voldoening, dat deze niet geringe kostenstijging kon worden opgevangen door de nog sterker toegenomen baten. Oudebildtzijl en Tzummarum. De eerstgenoemde drie vestigingen danken hun ontstaan aan de per 1 april 1969 tot stand gekomen nauwe samenwerkingsovereenkomst met de Coöp. Spaarbank „De Bildtse Bank" te Sint Annaparochie, waarbij deze bank, met behoud van haar eigen nadm, de belegging van de aan haar toevertrouwde spaargelden heeft overgedragen aan onze instelling. Alle medewerkers van „De Bildtse Bank" zijn op bovengenoemde datum in dienst van de Friesland Bant$ getreden. Het kantoor te Tzummarum ontstond door de overname per 1 april 1969 van de Coöp. Voorschot- en Spaarbank „Tzummarum en Omstreken” G.A. te Tzummarum. De aktiva en passiva van deze bank zijn dit jaar voor het eerst in onze balanscijfers verwerkt. In het verslagjaar werden diverse aankopen verricht met het doel in Franeker, Giekerk, Leeuwarden- Noord en Zwaagwesteinde een kantoor te stichten. Het kantoor te Franeker kon reeds op 12 januari 1970, zij het in een tijdelijke behuizing, worden geopend. Kredietverlening De kredietvraag onzer leden nam, zoals uit de jaarcijfers blijkt, toe van f 76.3 tot 90.8 miljoen. Deze grotere kredietbehoefte komt praktisch geheel voor rekening van onze leden werkzaam op het terrein van de produktie en afzet van zuivelprodukten. De stijging van de kredietvraag uit deze sector is mede veroorzaakt door het gewijzigde overnamebeleid van boter en melkpoeder door de daarvoor aangewezen overheidsinstantie, resulterend o.a. in een aanzienlijk latere betaling van de ingeleverde zuivelproducten door het Rijk. De vraag naar geldmiddelen van de zijde van onze overige relaties nam in het verslagjaar eveneens toe, hetgeen moge blijken uit de stijging van de balansposten debiteuren en hypotheken van f 49.3 tot f 68.3 miljoen. Bij de beoordeling van deze toename dient in aanmerking te worden genomen, dat het grootste deel van deze stijging is veroorzaakt door de overdracht per 1 april 1969 van de desbetreffende beleggingen van de Coöp. Spaarbank „De Bildtse Bank” te Sint Annaparochie en de Coöp. Voorschot- en Spaarbank te Tzummarum aan onze instelling. Resultaten over 1969 De bedrijfsresultaten over 1969 vertoonden een aanzienlijke stijging. De rente- en provisiebaten namen toe van f 4.8 tot De hogere rentebaten vinden voor een belangrijk deel hun oorzaak in de grotere kredietvraag onzer relaties en de dikwijls aantrekkelijke beleggingsmogelijkheden voor onze liquide middelen. Daarnaast nam de rentemarge niet onbelangrijk toe. De verklaring hiervoor is gelegen in het feit, dat de stijging van de algemene rentevoet zich nu eenmaal, vooral bij een instelling als de onze met relatief veel spaargelden, eerder openbaart bij de door de bank op korte termijn uitgezette dan bij de aan haar toevertrouwde geldmiddelen. In een periode van dalende rente is de invloed van deze bedrijfsstructuur op de rentemarge uiteraard tegengesteld. De stijging der provisiebaten is mede veroorzaakt door de toegenomen inkomsten uit de door ons verleende bemiddeling in het binnen- en buitenlands betalingsverkeer alsmede uit verstrekte bankgaranties. Daarnaast namen oo'k de inkomsten uit hoofde van de door ons verleende bemiddeling bij het afsluiten van geldleningen en verzekeringen toe. Afschrijving en dotaties De verhoging van de afschrijving op gebouwen en inventarissen van f 250.000,tot 350.000,houdt verband met de voortgaande investeringen onzer instelling. In het verslagjaar werd ruim 850.000,in gebouwen en inventarissen geïnvesteerd. Hierop werd f 350.000, afgeschreven, terwijl het restant ad 500.000,werd geactiveerd. De balanspost inventarissen handhaafde zich op 1,— In het verslagjaar werden uitgebreide voorzieningen getroffen teneinde de door ons bestelde zgn. derde generatie-computer, de NCR Century 200, die in januari 1970 is geleverd, in gebruik te kunnen nemen. Deze apparatuur heeft niet alleen een veel grotere capaciteit dan de bestaande, doch opent ook de mogelijkheid onze kantoren te zijner tijd rechtstreeks met de computer op het hoofdkantoor te verbinden, waardoor de administratieve procedure aanmerkelijk zal worden versneld. 6

Jaarverslagen Friesland Bank | 1969 | | pagina 10