ste deel van deze kostenstijging wordt veroorzaakt door de toeneming der personeelskosten. De verheugende omzet stijging en de uitbreiding van onze dienstverlening leiden onvermijdelijk tot een uitbreiding van het aantal personeels leden. Door de administratie van alle bijkantoren centraal op het hoofdkantoor te voeren wordt er naar gestreefd de personeelsbezetting der bijkantoren tot een minimum te be perken. In dit verband kan worden medegedeeld, dat in het verslagjaar een nieuwe computer, de N.C.R. Century 200, is besteld die een belangrijk grotere capaciteit heeft dan de bestaande. Dotaties De verhoging van de dotatie aan de voorziening voor uit breiding en mechanisatie van f 450.000,tot f 600.000, houdt in hoofdzaak verband met de in het verslagjaar plaats gehad hebbende investeringen ten behoeve van onze bij kantoren te Dokkum, Drachten en Sneek. De aanschaffings waarde van de in 1968 aan ons bezit toegevoegde panden is, onder aftrek van ruime afschrijvingen, geactiveerd. Rekening houdende met bovengenoemde dotatie steeg het batig saldo der exploitatierekening van f 519.000,tot f 550.000,welk bedrag volgens statutair voorschrift aan de reserve werd toegevoegd. Deze groeide mede door de daarop gekweekte rente en onder aftrek van het koersver lies op effecten, van f 7,34 tot f 8,06 miljoen. De rentestijging in ons land heeft wederom geleid tot een koersdaling van obligaties, als gevolg waarvan er een waar- deringsverlies op ons effectenbezit ontstond van ruim f 318.000,ter dekking waarvan f 250.000,aan het reser vefonds is onttrokken en het restant ten laste van de reserve koersverschillen effecten is gebracht. Wij menen ons effec tenbezit, in tegenstelling tot de door sommige andere ban ken gevolgde gedragslijn, te moeten blijven waarderen op basis van de beurskoers per balansdatum omdat zich, vooral in een periode van grote geldkrapte, een situatie kan voor doen waarin het wenselijk is een deel van het effectenbezit af te stoten. Deze waarderingsmethode is voorts geheel in overeenstemming met de moderne opvattingen ten aanzien van de balanswaardering, waarbij er naar gestreefd wordt aan de verschillende activa en passiva een zo reëel moge lijke waarde toe te kennen. Gaarna willen wij al onze medewerkers dankzeggen voor de ijver en toewijding waarmede zij ook het afgelopen jaar weer hun taak hebben verricht. De voortgaande gunstige ontwikkeling der bank is mede te danken aan de gezamen lijke inspanning van allen die in ons bedrijf werkzaam zijn en die zich daarmede verbonden voelen. Algemene Vergadering In de statutair voorgeschreven Algemene Vergadering, die gehouden werd op 24 april 1968, werden de balans per 1 januari 1968 en de exploitatierekening over 1967 behan deld en goedgekeurd. Het aftredende lid van het Bestuur, de heer L. J. de Boer, werd herkozen, evenals het aftredende lid van de Raad van Toezicht, de heer D. Wiersma. In de plaats van het lid van het Bestuur, de heer J. van der Laan, die zijn functie om gezondheidsredenen ter beschikking stelde, werd benoemd de heer Drs. G. van Veenen. De heer van der Laan, die gedurende een lange reeks van jaren deel heeft uitgemaakt van het Bestuur, werd dank gebracht voor zijn toewijding en belangstelling. Door de Directie werden voorts uitvoerige mededelingen verstrekt over de algemene financiële en economische situa tie, alsmede over het door de bank gevoerde beleid. De Algemene Vergadering keurde het voorstel van het Bestuur en de Raad van Toezicht tot statutenwijziging goed, waardoor het o.a. mogelijk is geworden, dat naast rechts personen werkzaam op het terrein van de landbouw, ook alle andere rechtspersonen tot leden der bank kunnen wor den aangenomen. Een andere belangrijke wijziging had be trekking op het vergroten van de aansprakelijkheid van de leden der bank. De Algemene Vergadering verleende voorts machtiging tot het bouwen van een nieuw pand ten behoeve van het bijkan toor der bank in Drachten. De volgende verenigingen werden als lid der bank aange nomen: Coöp. Friese Tuinbouwveiling G.A., gevestigd te Leeuwarden; Stichting Bedrijfslaboratorium voor de Landbouw in Fries land, gevestigd te Leeuwarden; Coöp. Vereniging tot bevordering van Kunstmatige Inse minatie bij Rundvee ,,Mid-Fryslän" G.A., gevestigd te Wir dum. Het aantal leden der bank liep, voornamelijk als gevolg van de concentratie in de coöp. zuivelindustrie, terug van 93 tot 90 op het einde van het boekjaar. Leeuwarden, 31 maart 1969. Drs. J. R. Kuperus, Directeur. 7

Jaarverslagen Friesland Bank | 1968 | | pagina 9