prijsniveau in de E.E.G., in 1967 belangrijk zou stijgen. Hieraan kan thans nog worden toegevoegd, dat de toegeno men kredietvraag in het verslagjaar mede is veroorzaakt door de gestegen melkproduktie en de belangrijk grotere voorraden zuivelprodukten. Aangezien een belangrijk deel van deze voorraden, op het moment dat wij dit verslag schrijven, inmiddels is ingeleverd bij de daarvoor aangewe zen overheidsinstantie, beweegt de kredietbehoefte onzer leden zich thans op een belangrijk lager niveau dan per ulti mo 1967. Het laat zich aanzien, dat de kredietvraag van onze leden werkzaam in de zuivelsector, wanneer het gemeen schappelijk zuivelbeleid in de E.E.G. binnenkort van kracht wordt, voorlopig haar maximum heeft bereikt. Bovengenoem de ontwikkeling leidde er toe, dat wij ons bij de kredietver lening aan niet-leden in het verslagjaar zekere beperkingen hebben opgelegd, hetgeen tot uitdrukking komt in de daling van het debiteurencijfer. De stijging van het aandelenkapitaal der bank met ruim 5 miljoen houdt, op grond van de des betreffende statutaire bepalingen, eveneens verband met de toegenomen kredietbehoefte der leden. Resultaten over 1967 Wat de in 1967 behaalde resultaten betreft kan met voldoe ning worden vermeld, dat de rente- en provisiebaten toena men van 3,78 tot 3,97 miljoen. De in 1966 belangrijk gestegen rentemarge 'kon zich in het verslagjaar helaas niet handhaven. De verhoging der spaargeldrente in januari 1967 met en de verlaging van het door onze leden voor kre dieten in rekening-courant te betalen rentepercentage met V2 in april van dat jaar, waren hiervan de oorzaak. Dat de rentebaten per saldo nog konden toenemen is te danken aan de toegenomen omzet en aan de sterk gestegen kredietvraag der leden. De stijging van de provisiebaten kan worden toegeschreven aan de wederom toegenomen inkomsten uit de door ons verleende bemiddeling in het betalingsverkeer onzer relaties met het buitenland. Ook de provisie-inkomsten uit hoofde van door ons verstrekte bankgaranties namen toe. De exploitatiekosten stegen aanzienlijk en wel van 1,74 tot f 2,09 miljoen. Het valt niet te verwonderen, dat door het zeer arbeidsintensieve karakter van het bankbedrijf, verreweg het grootste deel van deze stijging wordt veroorzaakt door de toeneming der personeelskosten. Het beleid der bank is er voortdurend op gericht, de toenemende omzet met een ongeveer gelijkblijvende personeelsbezetting op te vangen. De vestiging van nieuwe bijkantoren brengt echter onver mijdelijk een uitbreiding van het aantal personeelsleden met zich mede. Alhoewel wij ons realiseren, dat onze nieuwe vestigingen de eerste jaren nog geen positieve bijdrage tot de rentabiliteit der bank zullen leveren, zijn wij toch van me ning, dat op deze gedecentraliseerde wijze beter aan de wensen van onze huidige en toekomstige cliëntèle kan wor den tegemoetgekomen. Dotaties De verhoging van de dotatie aan de voorziening voor uit breiding en mechanisatie van f 400.000,tot 450.000, houdt verband met de in het verslagjaar plaats gehad heb bende investeringen ten behoeve van onze bijkantoren te Dokkum, Drachten, Heerenveen en Sneek alsmede met de aankoop van een aan ons hoofdkantoor grenzend pand te Leeuwarden. De aanschaffingswaarde van de in 1967 aan ons bezit toegevoegde panden is, onder aftrek van ruime afschrijvingen, geactiveerd. De dotatie aan de reserve koersverschillen effecten kon ko men te vervallen, aangezien de 'koersstijging van de in ons bezit zijnde obligaties leidde tot een waarderingswinst van ruim f 388.000,De afgelopen jaren hebben wij, onder in vloed van de voortdurende koersdaling van obligaties, grote bedragen aan onze exploitatiewinst en ons reservefonds moeten onttrekken teneinde ons effectenbezit te kunnen blij ven waarderen op de beurskoers per balansdatum, evenwel niet boven pari. Nu de omgekeerde situatie zich in het ver slagjaar heeft voorgedaan, hebben wij van bovengenoemde koerswinst een bedrag van f 350.000,toegevoegd aan het reservefonds en het restant aan de reserve koersverschillen effecten. Volgens statutair voorschrift is het batig saldo over 1967 ten bedrage van ruim f 519.000,(v.j. 483.000,toegevoegd aan de reserve. Deze steeg, mede door de daarop gekweek te rente en de koerswinst op effecten, van f 6,22 tot f 7,35 miljoen. Gaarne willen wij al onze medewerkers dank zeggen voor de ijver en toewijding waarmede zij ook het afgelopen jaar weer hun taak hebben verricht. Algemene Vergadering In de statutair voorgeschreven Algemene Vergadering, die gehouden werd op 27 april 1967, werden de balans per 1 ja nuari 1967 ende exploitatierekening over 1966 behandeld en 4

Jaarverslagen Friesland Bank | 1967 | | pagina 6