Aan de Aandeelhouders Ter voldoening aan art. 35 der statuten en in overeenstemming met de voorschriften van het Wetboek van Koophandel hebben wij de eer U de balans en winst- en verliesrekening over te leggen, alsmede een verslag omtrent de gang van zaken en het gevoerde beheer over het boekjaar 1947, het acht en vijftigste sinds de oprichting van onze vennootschap. Ook dit jaar was het nog niet mogelijk aan art. 31 der statuten gevolg te geven en de algemene vergadering van aandeelhouders vóór ultimo Juni van dit jaar te houden. In de Algemene Vergadering van Aandeelhouders, gehouden 1 Augustus 1947, werden de Balans en de Winst- en Verliesrekening over het jaar 1946 goedgekeurd. In de samenstelling van de Eaad van Commissarissen kwam in het afgelopen jaar geen wijziging. Aan de beurt van aftreding als commissaris is thans Mr. J. C. W. K. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, die herkiesbaar is. In de op 29 April 1947 gehouden Buitengewone Algemene Vergadering van Aandeelhouders werd het voor stel tot wijziging der Statuten aangenomen. Bij Ministeriële verklaring van geen bezwaar d.d. 16 Juni 1947, le Af deling B, no. 1749, werd deze wijziging goedgekeurd. De acte van wijziging werd 2 Augustus 1947 voor notaris N. M. Posch te Amsterdam verleden. In ons vorig jaarverslag wezen wij erop, dat het hypotheekbankbedrijf in sterke mate door de van over heidswege geleide economie werd beheerst. Gedurende 1947 kwam hierin weinig verandering. Terwijl de kosten van materialen tot het drie- viervoudige zijn gestegen, bleef het verbod tot verhoging van de op het peil van 1940 gefixeerde huren ondanks sterke aandrang gehandhaafd. Bij het Besluit „Financieringsregeling Woningbouw 1947” van 17 Januari 1947 werd een regeling voor de van overheidswege te verstrekken bijdrage in de kosten van woningbouw vastgesteld, welke echter bij alle betrok kenen op ernstige bezwaren stuitte. De hierover gevoerde onderhandelingen hebben tot dusverre niet tot een resultaat geleid. De aanvankelijk gekoesterde hoop, dat in 1947 de geblokkeerde gelden vrij zouden komen, werd niet vervuld. Zelfs werd de vergunning tot het uit geblokkeerd geld verstrekken van leningen voor betaling van belastingen inge trokken. Ook verscheen aan het einde van het jaar een besluit, waarbij werd bepaald, dat geblokkeerd schatkist- papier niet verlengd zal worden. Wat onze Instelling betreft, overtrof het bedrag der door ons gesloten leningen dat van het jaar daarvoor met ruim 30%; desondanks onderging onze portefeuille door de toegenomen aflossingen een vermindering. In het algemeen voldeden onze debiteuren zeer goed aan hun verplichtingen. Voor een niet onbelangrijk deel werd de renteachterstand, welke lager is dan bij het einde van het vorig jaar, veroorzaakt door het feit, dat van de in 1945 verwoeste onderpanden de inschrijving in het Grootboek voor de Wederopbouw nog uitbleef en rente daarop dus niet werd ontvangen. De bedrijfsuitkomsten over het afgelopen jaar mogen bevredigend worden geacht; het saldo van de Winst en Verliesrekening bedraagt 43.079.42. Indien de door ons voorgestelde verdeling van dit saldo wordt aange nomen, zal, na betaling van 4% rente over het onverplicht gestort kapitaal, aan aandeelhouders een dividend van 4% worden uitgekeerd. MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL. Het geplaatst maatschappelijk kapitaal onderging in 1947 geen wijziging; het bedraagt 1.800.000. waarvan 600.000.met een verplichte storting van 25% en 1.200.000.met een verplichte storting van 10%. In de loop van het jaar werden 110 aandelen overgeschreven, terwijl 2 aandelen met 25% verplichte storting werden volgestort. Met ingang van 2 Augustus 1947 werd echter de mogelijkheid van volstorting van aandelen geschorst. Op 31 December 1947 waren 47 aandelen met 25% en 55 aandelen met 10% verplichte storting volgestort. - 2 -

Jaarverslagen Bataafsche Hypotheekbank | 1947 | | pagina 4