Aan de .Aandeelhouders Ter voldoening aan art. 35 der statuten en in overeenstemming met de voorschriften van het Wetboek van Koophandel hebben wij de eer U de balans en winst- en verliesrekening over te leggen, alsmede een verslag omtrent den gang van zaken en het gevoerde beheer over het boekjaar 1939, het vijftigste sinds de oprichting van onze vennootschap. In de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, gehouden den 31sten Mei 1939, werd herkozen als commissaris de Heer A. G. Huisken, die zijne benoeming heeft aangenomen. Volgens rooster zijn thans aan de beurt van aftreding als commissarissen de Heeren Mr. J. C. W. N. de Bruijn van Melis- en Mariekerke en Jhr. Ir. C. G. Th. Six, die herkiesbaar zijn. Voorts werd in voormelde Vergadering in de directeursvacature voorzien en met in gang van 1 October 1939 als directeur benoemd Mr. W. baron Röell, die zijne benoeming heeft aangenomen. In het afgeloopen jaar werd het economische leven beheerscht door de voortdurende vrees voor internationale verwikkelingen. Aan elke verwachting van een herstel werd in den herfst een einde gemaakt door het uitbreken van den oorlog in Europa, waarin wij weliswaar tot dusverre gelukkig niet werden betrokken, doch waarvan de noodlottige gevolgen voor onze volkswelvaart zich meer en meer zullen doen gevoelen. Voor het hypotheekbankwezen kan 1939 niet onder de ongunstige jaren worden gerekend, al kenmerkte het zich niet door groote bedrijvigheid. Reeds in. den aanvang van het jaar trad eene rentestijging inde hypotheekrente bedraagt thans 4% tot 4% De gang van zaken op de huizenmarkt was bevredigend het peil der huren kon zich goed handhaven. Ook onze Instelling ondervond in haar bedrijf den invloed van de wijziging van den rentestand. Eensdeels maakte dit de voortzetting van de conversie onzer pandbrieven onmoge lijk, anderdeels werd verdere verlaging van de rente onzer leeningen hierdoor beperkt. Bij ver lenging van leeningen brachten wij den rentevoet in overeenstemming met het gewijzigd rente peil, terwijl wij in enkele gevallen zelfs daaronder bleven, indien het noodig bleek debiteuren tegemoet te komen. Het totaal bedrag onzer uitzettingen onderging ook dit jaar nog eene ver mindering mede in verband met de beperking, welke wij ons wegens de onzekere tijdsomstandig heden ten aanzien van het sluiten van nieuwe leeningen' oplegden. In het afgeloopen jaar maakten wij twee maal gébruik van de ons verleende onher roepelijke volmacht tot verkoop en werd in een geval het verbonden perceel door ons ingekocht. Voorts hebben wij vier perceelen ondershands overgenomen, waarvan een perceel daarna weder werd verkocht. Een overwicht hiervan laten wij hier achter volgen. Het hierop geleden verlies 3

Jaarverslagen Bataafsche Hypotheekbank | 1939 | | pagina 5