Begrijpelijkerwijze ging de rentedaling gepaard met eene groote geldnjimte. Deze geld- ruimte, welke nog steeds toeneemt, heeft tengevolge, dat in veel sterker mate dan vroeger openbare en particuliere instellingen hare middelen in hypotheken beleggen. Voor de hypotheek banken, welke, in tegenstelling met deze lichamen, bij de bepaling van de rente voor te verstrekken leeningen afhankelijk zijn van die, welke zij op hare pandbrieven moeten betalen, was het zeer moei. lijk hare door aflossing vrijkomende gelden opnieuw in goede hypotheken te beleggen. Dit gold ook voor onze Instelling. Daar wij bovendien voor de conversie onzer pandbrieven over ruime kasmiddelen moesten beschikken, hebben wij slechts weinig nieuwe leeningen afgesloten, zoodat het bedrag onzer uitzettingen is afgenomen. Ook voor bestaande hypotheken kwam de rentedaling tot uiting. Bij vernieuwing, maar ook tusschentijds, wanneer daartoe aanleiding bestond, hebben wij den rentevoet onzer leeningen verlaagd, ook in dit opzicht ons bedrijf aanpassende aan het verlaagde niveau van de rente van onze pandbrieven. Zooals wij reeds in ons vorig jaarverslag vermeldden, werd van de op 1 Januari 1937 door ons opengestelde gelegenheid tot vrijwillige conversie in 4 pandbrieven op zoo ruime schaal gebruik gemaakt, dat wij aan het einde van die maand een aanvang konden maken met de aflosbaarstelling onzer 5 pandbrieven met recht van conversie tegen den koers van 99$ in 4 pandbrieven en van 98$ in 3$ pandbrieven. Terwijl voor 3$ pandbrieven aanvankelijk slechts weinig belangstelling bleek te be staan, vonden 4 pandbrieven, waarvan wij den afgiftekoers op 100 hadden gesteld, gretig aftrek, ook voor conversie, zoodat wij na aflossing der 5 pandbrieven bij de einde Maart aangevangen aflosbaarstelling der 4$ pandbrieven ook den koers bij conversie voor 4 pandbrieven op 100 brachten. De conversie had een snel verloop, zoodat nog voor het einde van het eerste halfjaar geen pandbrieven van hooger rentetype dan 4 meer uitstonden, de afgifte van 4 pandbrieven werd gestaakt en de koersen van afgifte en conversie der 3$ pandbrieven spoedig daarna respectievelijk op 100 en 99$ werden gesteld. Had men in den aanvang des jaars de hoop gekoesterd, dat met de wederinvoering van den 4 pandbrief de rentabiliteit van het bedrijf verzekerd was, bij de voortgaande daling der hypotheekrente bleek het noodig ook tot conversie van dit type over te gaan. In verband hiermede hebben wij nog voor het einde van het boekjaar een achttal series tot een gezamenlijk bedrag van 2.544.800.aflosbaar gesteld. In totaal werd in 1937 een bedrag van 13.562.900.aan pand brieven geconverteerd. De hier beschreven maatregelen, de aflosbaarstelling en verwisseling, de vrijwillige con versie, alsmede de uitlotingen, hebben zeer hooge kosten met zich mede gebracht. Wij hebben deze gebracht ten laste van de rekening Dienst der Pandbrieven, welke na afschrijving van 37.400. ten laste van de Extra-Reserve en van 32.277.30 ten laste van de Winst- en Verliesrekening met 95.270.61 op de Balans voorkomt. In het afgeloopen jaar maakten wij driemaal gebruik van de ons verleende onherroepelijke volmacht tot verkoop en werden de verbonden perceelen door ons ingekocht. In vier gevallen hebben wij de perceelen ondershands overgenomen. Van de ingekochte perceelen werd in den loop van het jaar een perceel tegen de boekwaarde en een perceel boven de boekwaarde verkocht. Voorts namen wij verschillende onderpanden in administratie, terwijl wij, daar waar zulks noodig bleek, debiteuren door verlaging van rente en vrijstelling van aflossing tegemoet kwamen. 4

Jaarverslagen Bataafsche Hypotheekbank | 1937 | | pagina 6