Aan de Aandeelhouders der N.V. Algemeene Friesene Hypotheekbank te Leeuwarden. Overeenkomstig het voorschrift van art. 43 der Statuten, hebben wij de eer U aan te bieden het jaarverslag onzer vennootschap over 1941, met balans en verlies- en winst rekening en een voorstel tot winstverdeeling. De prijsstijging van onroerende goederen heeft zich in 1941 verder voortgezet. De geldmarkt was zeer ruim. Een en ander maakte het plaatsen van gelden op hypotheek zeer moeilijk en bleef niet zonder invloed op de te bedingen condities, welke waarschijnlijk ook merkbaar zullen zijn op de te behalen resultaten van volgende jaren. Tegen het sluiten van 6.427.850,nieuwe leeningen stond een aflossing van 5.537.548,39 derhalve een vermeerdering van 890.301.61 (v.j. een achteruitgang van 1.076.443,37). Een bedrag van 3.046.502,12 bestaande leeningen werd op nieuwe voor waarden gecontinueerd. Wij hebben ook dit jaar leeningen, waarin meer dan gewone risico’s aanwezig waren, gesaneerd. Wij verwijzen U hiervoor naar het medegedeelde onder het hoofd „Hypotheken”. Van de 12 leeningen, met een totaal bedrag van 311.855,waarvan het onder pand ten gevolge van den oorlog geheel of gedeeltelijk is vernietigd, hebben 5 de rente geheel en 1 de rente gedeeltelijk betaald. Onze Instelling bezit geen ingekochte onderpanden en is noch direct noch indirect betrokken bij z.g. „stroppen maatschappijen”. Wij stellen U voor onze Statutaire Reserve te brengen op het Statutair voorgeschreven maximum van 50% van het geplaatste maatschappelijk kapitaal en het hiervoor benoodigde bedrag te onttrekken aan de Algemeene Extra Reserve, die wij na vorenstaande af boeking ruim voldoende achten om de uit het bedrijf voortspruitende risico’s te dragen. Hieronder verstaan wij ook de thans bekende risico’s welke schuilen in die hypotheken, waarvan de onderpanden tengevolge van den oorlog geheel of gedeeltelijk zijn verwoest. Voorts stellen wij U voor over te gaan tot het vormen van een Reserve voor vol- storting van aandeelen, (zie het hoofd „Reserves” op pagina 5). Onze bedoeling is, indien de bedrijfsresultaten dit toelaten, jaarlijks een bedrag aan dit fonds toe te voegen. De omstandigheden in aanmerking genomen geeft het afgeloopen jaar redenen tot tevredenheid. 3 TWEE EN VEERTIGSTE BOEKJAAR. ALGEMEEN OVERZICHT.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1941 | | pagina 5