EEN EN VEERTIGSTE BOEKJAAR. Aan Je AanJeelhouJers Jer N.V. Algemeene Friescke Hypotheekbank te LeeuwarJen. Overeenkomstig het voorschrift van art. 43 der Statuten, hebben wij de eer U aan te bieden het jaarverslag onzer vennootschap over 1940, met balans en winst- en verlies rekening en een voorstel tot winstverdeeling. Voor dat wij de gebruikelijke mededeelingen doen over den gang van zaken, willen wij uiting geven aan onze droefheid over het gevoelige verlies, hetwelk onze instelling leed door het plotselinge overlijden op 29 November 1940 van onzen President-Commis- saris, den Heer Mr. Dr. A. Baron Röell, die als mede-oprichter meer dan 40 jaar deel uitmaa'kte van ons bestuur. Het zal ons moeilijk vallen, deze hoogstaande figuur voor altijd te moeten missen. Met groote dankbaarheid blijven wij vervuld voor de bewonderenswaardige leiding en de beteekenisvolle adviezen, die wij in zoo overvloedige mate van den overledene mochten ontvangen. Wij zullen hem met eerbied en vereering blijven gedenken. ALGEMEEN OVERZICHT. Nadat de eerste vijf maanden van het afgeloopen jaar zich hadden gekenmerkt door een zekere rust, ontwikkelde zich daarna een vraag naar onroerende goederen welke een prijsstijging ten gevolge had. Deze prijsstijging bleef zich voortzetten tot ultimo December. Aangezien de aankoopen van onroerende goederen over het algemeen geschiedden voor geldbelegging, was de vraag naar hypothecair crediet in verhouding tot de vele mutatie’s betrekkelijk gering. Toch mochten wij er in slagen voor een bedrag ad 2.265.050,— af te sluiten en 1.385.341,25 op nieuwe voorwaarden te verlengen, totaal 3.650.391,25 (v.j. 3.160.215,waarmede evenwel niet kon worden voorkomen dat het uitstaande bedrag der hypotheken verminderde met 1.076.443,37 (v.j. 633.913,09). Hierdoor daal de het bedrag aan uitstaande hypotheken tot 594.500,beneden het bedrag aan in om loop zijnde pandbrieven. Waar wij hopen, dat deze gelden voor den wederopbouw binnen afzienbaren tijd geplaatst kunnen worden, hebben wij de beschikbare gelden tijdelijk in schatkistpromessen belegd. Ook dit jaar zijn wij voortgegaan met het saneeren van die leeningen, waarin in den loop der jaren een meer dan gewoon risico was gaan schuilen, hetgeen door de bovenbedoelde prijsstijging aanmerkelijk werd vereenvoudigd. Van 12 leeningen, met een totaal bedrag van 311.855,is ten gevolge van den oorlog het onderpand geheel of gedeeltelijk vernietigd. Van deze 12 leeningen werd voor 1 5 de rente geheel en voor 1 de rente gedeeltelijk betaald. Voormeld bedrag ad 311.855,— maakt slechts 1.7 Vo uit van onze uitstaande hypotheken. Door de regeering is vastgesteld, dat een schadevergoeding zal worden gegeven. 4

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1940 | | pagina 6