6 In verband met deze thans onder „Ingekochte Onderpanden” gevormde reserve, stellen wij tevens voor, de naast de Statutaire Reserve en de Reserve voor Koersverschillen bestaande Extra Reserve, met de Reserve voor diverse doeleinden samen te voegen tot een Alge- meene Extra Reserve, om te dienen voor de eventueele risico’s, die nog in de hypotheken portefeuille mochten schuilen. De vooruitgang van het bedrag aan nieuwe leeningen was van günstigen invloed op onze provisierekening. De aan provisie gemaakte winst bedroeg over het afgeloopen jaar f 74.281.54 tegen f 57.876.02 over 1937. Deze hoogere provisie en de vooruitgang in de rentewinst droegen er voornamelijk toe bij, dat het exploitatiesaldo, hoezeer ook ongunstig beïnvloed door de uiterst geringe renten der groote banksaldi, hooger dan dat over het vorig jaar. Het exploitatiesaldo bedraagt f 173.926.61 tegen f 147.606.45 over 1937. Echter leverde de Koersrekening der pand brieven, als gevolg van de hooge kosten der omvangrijke conversies, een nadeelig saldo van' f 38.425.73 op, hetwelk ten laste van de Winst- en Verliesrekening is gebracht. Niettegenstaande de daling der gemiddelde pandbriefrente is toch het surplus van de gemiddelde rente der hypotheken boven die der pandbrieven iets gedaald, n.1. van 1.1226% tot 1.1104%, doordat ook de hypotheekrente in vele gevallen is verlaagd. Zooals de omstandigheden thans zijn, laat het zich aanzien, dat dit surplus ook in de naaste toekomst nog zal terugloopen. 'gezet. Deze instelling heeft volledig gebruik gemaakt van de gelegenheid tot conversie. 'king komen voor belegging der gelden van de Rijksverzekeringsbank en welke in pand gegeven kunnen worden door werkgevers, die het risico van de bij de ongevallenwet geregelde verzeke ring zelf wenschen te dragen. Ook deze instelling heeft de in haar bezit zijnde hooger rentende pandbrieven geheel geconverteerd. brieven voor belegging genomen door het Kroondomein, Pensioenfondsen voor Ambtenaren, Spaarbanken, Levensverzekerings-Maatschappijen en andere Instellingen. ten laste van onze Bank, als gevolg van de algeheele aflosbaarstelling van de 4 pandbrieven. Daar van de gelegenheid tot conversie in 3%% stukken een zeer ruim gebruik werd gemaakt is er, gelijk hierna nog wordt gespecificeerd, een groote wijziging gekomen in de circulatie, welke thans uitsluitend uit 3% pandbrieven bestaat. In totaal werd in dit jaar aan pandbrieven geplaatst en ingewisseld voor een bedrag van f 16.426.300.— tegen f 17.771.500.— in 1937. Evenals in vorige jaren werden in het belang van de pandbriefhouders de aangeboden pandbrieven op de gebruikelijke wijze teruggenomen. Het ligt voor de hand, dat hiervan in 1938 weinig gebruik behoefde te worden gemaakt, wegens de buitengewoon groote aflosbaar stellingen. Uitgeloot werd ter aflossing op 1 April d.a.v. voor een bedrag ad f 3.853.000.terwijl het restant dezer pandbrieven ad f 3.283.100.op 12 Maart 1938 aflosbaar werd gesteld en wel per 15 April d.a.v. Voorts hadden op 28 Mei 1938 ten overstaan van Notaris F. J. Rensing te Leeuwarden, 22 Juni 1938 ten overstaan van Notaris Mr. P. D. Poelstra te Leeuwarden en 12 October 1938 ten overstaan van Notaris N. Ottema te Leeuwarden, extra uitlotingen plaats van de 4 pandbrieven series A, B, Rijkspost- De geregelde contröle op ons bedrijf vanwege de Rijkspostspaarbank werd dit jaar voort- spaarbank. Rijksverze- Ook dit jaar kwamen onze pandbrieven voor op de lijst van fondsen, welke in aanmer- Pensioen- Behalve door de Rijkspostspaarbank en de Rijksverzekeringsbank worden onze pand- fondsen enz., Pandbrieven. Zooals hiervoor reeds is vermeld is er een groote mutatie geweest in de pandbrieven Uitloting en Op 26 Februari 1938 had ten overstaan van Notaris Mr. A. W. Koch te Leeuwarden aflosbaar- stelling een extra uitloting plaats van de 4% pandbrieven series G, H en I.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1938 | | pagina 8