de Koersrekening der pandbrieven, als gevolg van de hooge kosten der ongewoon groote conversies, een nadeelig saldo op. Voor zoover dit nadeelig saldo betrekking heeft op de gewone verplichte jaarlijksche uitloting, hebben wij het ten laste der winst- en verliesrekening gebracht. De kosten der buitengewone conversies stellen wij U voor in eens af te schrijven van onze Reserve voor diverse doeleinden. De daling der gemiddelde pandbriefrente door de belangrijke conversies vindt U hierna vermeld. Hierdoor is het surplus van de gemiddelde rente der hypotheken, boven die der pandbrieven, opnieuw gestegen, n.1. van 0.8383 tot 1.1226. Het laat zich echter aanzien, dat dit surplus in de naaste toekomst zal terugloopendaar de hypotheekrente een dalende lijn vertoont. kunnen worden door werkgevers, die het risico van de bij de ongevallenwet geregelde verzeke ring zelf wenschen te dragen. Ook deze instelling heeft de in haar bezit zijnde hooger rentende pandbrieven geheel geconverteerd. brieven voor belegging genomen door het Kroondomein, Pensioenfondsen voor Ambtenaren, Spaarbanken, Levensverzekerings-Maatschappijen en andere Instellingen. ten laste onzer Bank, als gevolg van de algeheele aflosbaarstelling van alle 4^2 en 5% stukken en de extra uitlotingen der 4 pandbrieven. Daar van de gelegenheid tot conversie in stukken met lager rentetype een zeer ruim gebruik werd gemaakt is er, gelijk hierna nog wordt gespecificeerd, een groote wijziging gekomen in de circulatie, welke thans uitsluitend in ®k en 4 °/0 pandbrieven bestaat. In totaal werd in dit jaar aan pandbrieven geplaatst en ingewisseld voor een bedrag van niet minder dan ƒ17.771.500.tegen 871.800.in 1936. Ofschoon vooruitloopende op ons verslag over het boekjaar 1938, meenen wij hier te mogen vermelden, dat met de conversie in Sl/2 stukken ook in dit jaar geregeld is door gegaan, zoodat bij het uitbrengen van dit jaarverslag, nog slechts een klein deel onzer pand brieven tegen 4% loopt. Het ligt in de bedoeling dit restant nog in den loop van 1938 aflosbaar te stellen. Evenals in vorige jaren werden in het belang van de pandbriefhouders de aangeboden pandbrieven op de gebruikelijke wijze teruggenomen. Het ligt voor de hand, dat hiervan in 1937 weinig gebruik behoefde te worden gemaakt, wegens de buitengewoon groote aflosbaar stellingen. van Notaris Mr. A. W. Koch te Leeuwarden de gewone jaarlijksche uitloting plaats van 4^2 en 5% pandbrieven. In totaal werd uitgeloot voor een bedrag van ƒ598.100.41/2% pand brieven en 464.200.5 °/0 pandbrieven, welke stukken per 1 Mei en 1 Juni pari aflosbaar werden gesteld. Voorts hebben wij op 15 Februari 1937 alle nog niet uitgelote 5% pandbrieven per 1 Juni d.a.v. aflosbaar gesteld. Gelijke algeheele aflosbaarstelling van de nog in omloop zijnde Rijkspost- De geregelde contröle op ons bedrijf vanwege de Rijkspostspaarbank werd dit jaar voort spaar an 'gezek Deze instelling heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid tot conversie. Rijksverze- Ook dit jaar kwamen onze pandbrieven voor op de lijst van fondsen, welke in aanmer- keringsban komen voor belegging der gelden van de Rijksverzekeringsbank en welke in pand gegeven Pensioen- Behalve door de Rijkspostspaarbank en de Rijksverzekeringsbank worden onze pand Pandbrieven. Zooals hiervoor reeds is vermeld is er een groote mutatie geweest in de pandbrieven Uitloting. In de vergadering van den Raad van Toezicht van 25 Januari 1937 had ten overstaan

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1937 | | pagina 8