5 De bankrente was inmiddels echter dermate teruggeloopen, dat hierdoor geen noemenswaard equivalent voor de te betalen rente over ons debet-saldo verkregen werd. Het ligt daarom voor de hand, dat de belangrijke rentebetaling onze winst ongunstig heeft beïnvloed. Onze geheele pandbrievencirculatie vertoont bij het voorafgaande boekjaar een teruggang van f 610.750.—. Er werd in totaal geplaatst voor f 871.800.—, terwijl door uitloting en inkoop voor f 1.482.550.aan den omloop onttrokken werd. De koers van uitgifte onzer 4 ®/q pandbrieven hebben wij, zoodra er weer vraag ontstond, gesteld op 9972 doch reeds enkele weken daarna kon deze tot 100% verhoogd worden. Inmiddels hebben wij de noodige voorbereidingen getroffen tot conversie van onze 472% en 5 pandbrieven in stukken van en 4% Deze conversie kon echter in het verslagjaar niet meer tot stand komen; zij is in 1937 uitgevoerd en wij kunnen hieromtrent alvast mede- deelen, dat deze conversie een buitengewoon vlot verloop heeft gehad. Evenmin als in het voorafgaande boekjaar kon er in 1936 veel werk gemaakt worden van het uitzetten van gelden op nieuwe hypotheken. Wat aan vervroegde aflossingen van leeningen ontvangen werd, (over 1936 bedroeg dit f 670.160.91 tegen f 1.583.637.50 in 1935) moest wederom allereerst dienen voor eigen liquiditeit, terwijl wij overigens, in het laatst van het boekjaar, reeds bij voorbaat bedacht moesten zijn op ruime kasmiddelen voor het extra-uitloten en aflosbaarstellen onzer 472% en 5% pandbrieven. In het geheel werden in 1936, voornamelijk door continuatie van afloopende posten, 107 leeningen gesloten (tegen 111 in 1935) uitsluitend op courante onderpanden. Het ligt voor de hand, dat door de economische depressie, waaronder velen gebukt gingen, zich ook bij onze debiteuren uiteraard af en toe moeilijkheden voordeden bij de be talingen, waartoe zij verplicht waren, al mochten wij ook tot ons genoegen constateeren, dat verreweg de meesten in staat bleken, het verschuldigde te voldoen. Menigmaal mocht het ons gelukken, de moeilijkheden welke zich voordeden, door het treffen van billijke maatregelen in goede banen te leiden. Toch konden zooals hierna zal worden vermeld de executies in 19 gevallen niet voorkomen worden. In 10 gevallen kwam het ons raadzaam voor, het onderpand geheel of ten deele in te koopen, terwijl bovendien nog het onderpand van één leening door ons onderhands van den betrokken faillissementscurator werd overgenomen. Ondanks deze inkoopen is het totaal bezit aan ingekochte onderpanden niet hooger zelfs nog iets lager dan aan het einde van het vorige boekjaar, daar wij er in mochten slagen een belangrijk deel van de op de vorige balans vermelde onderpanden zonder verlies van de hand te doen. De door ons ingekochte onderpanden worden, zoodra wij ze verkrijgen, in goeden staat van onderhoud gebracht en zoo noodig verbouwd, opdat zij behoorlijke verhuur-objecten vormen. Gedurende den eersten tijd van de verkrijging moeten er dus veel kosten worden gemaakt, terwijl de huurontvangst dan nog gering isdoch zoodra de noodige restauratie heeft plaats gevonden, wordt tot verhuring overgegaan en wordt gestreefd naar een zoo goed mogelijke rendabiliteit, terwijl wij voortdurend bedacht blijven op een goede gelegenheid tot verkoop. Over het afgeloopen boekjaar werd reeds een beter netto-rendement verkregen, zooals op bladzijde 16 wordt vermeld. Moeilijkheden van beteekenis, belangrijke tegenvallers of verliezen, hebben wij, buiten de gewone crisisverschijnselen, gelukkig niet gehad. Ten opzichte van onze ingekochte onderpanden wijzen wij er op, dat deze op de balans voorkomen voor een bedrag, dat ligt ver beneden de rendementswaarde, welke berekend wordt door het normale rendement te kapitaliseeren op de basis van onze gemiddelde pandbriefrente. Om echter de volkomen zekerheid te kunnen verschaffen, dat onze ingekochte onderpanden geen geflatteerden post op onze balans vormen, hebben wij alle panden in 1937, vóór het uitbrengen van dit Verslag, laten opnemen en schatten door bekende taxateurs, te weten de panden te Amsterdam door de firma M. I. van Engelen <fc»Zoon. Rotterdam W. Hartman Zoon. ’s-Gravenhage door den heer M. J. van der Horst.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1936 | | pagina 7