16 TOELICHTING VAN DE BALANS. DEBET-ZIJDE Aandeelhouders nog te storten Dit bedrag vertegenwoordigt 90 van f 2.462.000.aandeelen, waarop door de aandeelhouders 10% is gestort, terwijl f 38.000.aandeelen onverplicht zijn volgestort. Effecten De fondsen, voornamelijk dienende voor belegging van het Reservefonds zijn berekend naar de koersen van den laatsten beursdag in 1936. Kantoorgebouw Het kantoorgebouw te Leeuwarden kwam ook op de balans van ’t vorig jaar voor f 18.000.voor. In verband met de zeer ruime afschrijvingen in den loop der laatste jaren, meenen wij thans dit bedrag ongewijzigd te kunnen laten. Huis Zaailand 96 Dit pand is het vroegere kantoorgebouw van de Bank te Leeuwarden. Het perceel is verhuurd tegen een huurprijs van f 1350.per jaar; de balanswaarde is mitsdien nog niet het tienvoud van dit bedrag, zoodat afschrijving hierop niet noodig is. Meubilair De balanswaarde van de kantoormeubelen. Evenals vroegere jaren hebben wij die waarde wederom tot f 1.teruggebracht. Hypothecaire Geldleeningen Dit bedrag wijst aan hoeveel de Bank op 31 December 1936 aan hypotheken had uitstaan. Ingekochte Onderpanden Ons bezit aan ingekochte onderpanden vermeerderde met de perceelen, die wij blijkens hetgeen op bladzijde 8 rèeds werd vermeld, hebben ingekocht bij executie en met die, welke wij onderhands hebben overgenomen. Gelijk gemeld mocht het ons gelukken een groot aantal panden, vormende vrijwel ons geheele huizenbezit te’s-Gravenhage, zonder verlies van de hand te doen. Het totaal is daardoor iets lager dan het bedrag, hetwelk ten vorigen jare onder dit hoofd op de balans voorkwam. Alle aan het eind van het verslagjaar aan onze Bank in eigen dom toèbehoorende ingekochte onderpanden zijn vermeld op een staat, welke als bijlage V aan dit verslag is toegevoegd. Uit utiliteitsoverwegingen zijn verscheidene dezer ingekochte onder panden gesteld ten name van naamlooze vennootschappen, waarvan alle aandeelen zich in het bezit der Bank bevinden. Onze Bank heeft echter in het geheel geen aandeelen, noch ook recht- streeksche of zijdelingsche belangen in vennootschappen die als z.g. stroppenmaatschappijen bekend staan. Het geheele onroerende-goederen-bezit, waarbij onze instelling betrokken is, behalve het afzonderlijk genoemde Kantoorgebouw en het daarnaast gelegen perceel, is volledig in dezen balanspost opgenomen. De post geeft het bedrag aan, dat deze activa aan ons hebben gekost, verminderd met de daarop reeds toegepaste afschrijvingen. De balans waarde is totaal f 51.805.lager dan het gezamenlijk bedrag van de schattingen in 1937 door de hiervoren genoemde deskundigen uitgebracht. Niettemin staat mede nog tegenover de uit getrokken balanswaarde onze Reserve voor diverse doeleinden, die tot dekking van bijzondere risico’s, voortvloeiende uit onverhoopte verliezen op leeningen en tegenvallers bij de likwidatie van ingekochte onderpanden, ten vorigen jare is gecreëerd tot een bedrag van f 112.960,33 en die thans, na goedkeuring der desbetreffende voorstellen, zal stijgen tot f 148.607.06. De exploitatie onzer ingekochte onderpanden heeft over 1936 een batig saldo opge leverd van f 37.653,11 zijnde f 20.650,53 hooger dan over het voorafgaande jaar. In deze stijging zijn de resultaten van de aangebrachte herstellingen en verbouwingen tot uitdrukking gekomen. Interest Geldleeningen De op 31 December 1936 gekweekte, doch op dien datum nog niet vervallen hypotheekrente, benevens de op dien datum nog onbetaalde hypotheekrente, nadat de reeds vermelde afboeking daarop heeft plaats gehad. Kas en Kassiers Dit bedrag geeft aan het op 31 December 1936 aanwezige kasgeld, vermeerderd met de saldi in rekening-courant bij onze kassiers.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1936 | | pagina 17