ZES EN DERTIGSTE BOEKJAAR. Mijne Heeren Hierbij hebben wij de eer U aan te bieden het verslag van den toestand der Bank en van hare verrichtingen gedurende het afgeloopen jaar met bijvoeging van het rapport, opge maakt door het Amsterdamsch Trustee’s Kantoor N.V. (Afdeeling Accountancy) te Amsterdam, als resultaat van het door dät Kantoor ingesteld onderzoek omtrent de gevoerde administratie over 1935 en den stand der Vennootschap. In de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, den 29 Maart 1935 gehouden, werden de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1934 goedgekeurd en het dividend op 20% vastgesteld. Aan het gedetailleerd verslag van de verrichtingen in het afgeloopen jaar wenschen wij wedprom enkele opmerkingen van algemeenen aard te doen voorafgaan. Wat de personen betreft, aan wie het beheer en toezicht der Vennootschap is opgedra gen, memoreeren wij hier nog het reeds in ons vorig verslag vermelde optreden, zulks met ingang van 1 April 1935, als Directeur onzer Vennootschap van den Heer Mr. J. B. Ten Brüggen Cate te Amsterdam. Voorts werden in de jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders van 29 Maart 1935 de Heeren N. T. Albabda te ’s-Gravenhage en N. Ottema te Leeuwarden als Commissarissen onzer Instelling herkozen. Het is ons aangenaam te kunnen vermelden, dat genoemde Heeren hun herbenoeming hebben aanvaard. Tot ons leedwezen moeten wij hier echter tevens vermelden, dat de Heer Mr. B. Ph. Baron van Habinxma thoe Slooten tegen het einde van 1935 als zoodanig is afgetreden. Gaarne zeggen wij hem hier dank voor hetgeen hij zoowel in zijn hoedanigheid van Commissaris als in die van Lid van den Raad van Toezicht voor onze Bank heeft gedaan. In zijn plaats werd de Heer N. Ottema te Leeuwarden tot Lid van den Raad van Toezicht gekozen. Het is ons een genoegen te kunnen vermelden, dat wij dezen bereid mochten vinden deze taak op zich te nemen. Wat ons bedrijf betreft moeten wij helaas beginnen met te constateeren, dat 1935 voor het hypotheekbedrijf in zijn geheel geen gunstig jaar is geweest. Ook bij onze instelling weer spiegelt zich dit in niet onbelangrijke mate. Door verschillende factoren toch als het landbouw- hypothekenbesluit, val van de Belga, indiening zonder afhandeling van het vaste-lastenontwerp regeeringscrisis, vrees voor den gulden e.d. werd het vertrouwen in den pandbrief geheel geschokt. Even vlot als onze pandbrieven in het eerste kwartaal plaatsing vonden, even onmo gelijk was dit door een en ander in de volgende kwartalen geworden. En daar wij bij onze verplichte jaaruitloting in Januari 1935 bovendien vrijwillig een bedrag van nominaal f 2.000.000. 5 pandbrieven hadden uitgeloot om per 1 Mei resp. 1 Juni d.a.v. aflosbaar te worden, heeft dit een extra-terugslag gehad op de resultaten van ons bedrijf. Wel is waar was in de eerste weken na de gehouden uitloting reeds een belangrijk bedrag aan uitgelote stukken geconverteerd, doch de nadien ingetreden totaal gewijzigde omstandigheden hebben gemaakt, dat wij de overige aflosbare stukken vrijwel alle hebben moeten verzilveren. Gelukkig stond hier tegenover, dat het aanbod in onze pandbrieven, niettegenstaande den geheel ontredderden toestand op de beleggingsmarkt, het geheele verdere jaar practisch weinig meer is geweest dan in andere jaren, terwijl onze pandbrieven zich op relatief hooge koersen konden handhaven. Doch een en ander heeft toch het gevolg gehad, niet alleen dat onze totale pandbrievencircu latie een niet onbelangrijken teruggang vertoont, doch ook dat onze renterekening ongunstig beïnvloed is. Wel hadden wij voorzichtigheidshalve reeds een zeer ruime kaspositie aangehouden en hebben wij alles zonder bijzondere maatregelen kunnen financieren, doch een en ander heeft toch meegebracht, dat wij meerdere maanden in de schuld hebben gestaan bij onze kassiers, hetgeen zich natuurlijk weerspiegelt in de renterekening. Intusschen kunnen wij hier tevens vermelden, dat de op 31 December nog bestaande kassiersschuld inmiddels reeds is omgezet in een belangrijk credit-saldo, zoodat wij ook de reeds weer plaatsgevonden Algemeen overzicht.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1935 | | pagina 7