16 TOELICHTING VAN DE BALANS. DEBET-ZI JDE: Aandeelhouders nog te storten: Dit bedrag vertegenwoordigt 90 van f 2.462.000.aandeelen, waarop door de aandeelhouders 10% is gestort, terwijl f 38.000.aandeelen onverplicht zijn Yolgestort. Belegd Reservefonds: Het bedrag van het Reservefonds, belegd in verschillende fondsen, berekend naar de koersen van den laatsten beursdag in 1935. Kantoorgebouw: Het kantoorgebouw te Leeuwarden stond te boek voor f 20.000. Hierop werd dit jaar afgeschreven2.000. Zoodat de balanswaarde thans isf 18.000. Huis Zaailand 96: Dit pand is het vroegere kantoorgebouw van de Bank te Leeuwarden. Het perceel kwram op de balans voor met f 14.500.waarop dit jaar weder f 2000. werd afgeschreven, zoodat de balanswaarde thans f 12.500.bedraagt. Het perceel is tot 12 Mei 1936 verhuurd tegen een huurprijs van f 1500.per jaar; de balanswaarde is mitsdien nog niet het tienvoud van dit bedrag. Meubilair: De balanswaarde van de kantoormeubelen. Evenals vroegere jaren hebben wij die waarde wederom tot f 1.teruggebracht. Hypothecaire Geldleeningen: Dit bedrag wijst aan hoeveel de Bank op 31 December 1935 aan hypotheken had uitstaan. Ingekochte Onderpanden Behalve de op bladzijde 8 vermelde, bij executie ingekochte onderpanden werden op deze rekening nog overgeboekt de in ons vorig jaarverslag vermelde onderpanden, waaromtrent op 31 December 1934 een voorloopig koopcontract was geteekend. Zooals reeds in ons vorig verslag is medegedeeld hebben wij in den loop van dit verslagjaar van onze ingekochte onder panden een complex voor het bedrag onzer vordering (f 121.000.kunnen liquideeren. Bovendien was dit het geval met een gedeelte van onze ingekochte onderpanden waarbij ons belang f 30.000.bedroeg. Anderzijds werd echter, zooals reeds in ons Algemeen Over zicht is vermeld, ons bezit aan ingekochte onderpanden te Amsterdam en Den Haag niet onbeteekenend uitgebreid. Voor de nadere gegevens omtrent deze onderpanden verwijzen wij naar den als bijlage V bij dit verslag gevoegden staat, terwijl wij hier mogen wijzen op het feit, dat de huurwaarde van het totaal zoodanig is, dat na de plaatsgevonden afschrijvingen onze ingekochte onderpanden, op een bruto-rendementsbasis van circa 10 staan, zuiks na aftrek van het wegens canon voor de erfpachtsperceelen verschuldigde. Uit utiliteitsoverwegingen zijn verscheidene dezer ingekochte onderpanden gesteld ten name van naamlooze vennootschappen, waarvan de aandeelen zich in het bezit der Bank bevinden. Het hoofd Ingekochte Onderpanden verschijnt ten slotte in onze balans voor het bedrag, dat deze activa aan de vennootschap gekost hebben, verminderd met de daarop reeds toegepaste afschrijvingen ad f 50.235.07, terwijl wij overigens nog memoreeren, dat met het oog op de, naast de wenschelijk geachte reserveering op enkele hypothecaire leeningen, géwenschte voorziening tegen onverhoopte tegenslagen, welke dit hoofd mocht kunnen opleveren, de Reserve voor diverse doeleinden is gecreëerd, welke voor een bedrag ad f 112.960.33 in de balans voorkomt. De exploitatie onzer ingekochte onderpanden heeft over het afgeloopen boekjaar een batig saldo opgeleverd van f 17.002.58. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat het meerendeel dezer panden slechts gedurende betrekkelijk korten tijd bij ons in exploitatie is geweest en voorts, dat de leegstand, welke de gedane verbouwingen noodwendig hebben medegebracht en de na overname steeds noodzakelijk te besteden restauratiekosten gedurende den eersten tijd de exploitatie zeer plegen te drukken. Kas en Kassiers: Dit bedrag geeft aan het op 31 December 1935 aanwezige kasgeld, vermeerderd met de saldi in rekening-courant bij onze kassiers. Interest Belegd Reservefonds: Interest te goed op 31 December 1935 van de effecten van het Belegd Reservefonds, betaalbaar op coupons, welke eerst in 1936 vervallen.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1935 | | pagina 17