Vyf en dertigste boekjaar. Mijne Heeren Hierbij hebben wij de eer U aan te bieden het verslag van den toestand der Bank en van hare verrichtingen gedurende het afgeloopen jaar met bijvoeging van het rapport, opgemaakt door het Accountants-Kantoor Joh. Doornbos te Groningen, als resultaat van het door dat Kantoor ingesteld onderzoek omtrent de gevoerde administratie over 1934 en den stand der Vennootschap. In de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, den 31 Maart 1934 gehouden, werden de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1933 goedgekeurd en het dividend op 22 o/0 vastgesteld. Aan het gedetailleerd verslag van de verrichtingen in het afgeloopen jaar wenschen wij wederom enkele opmerkingen van algemeenen aard te doen voorafgaan. Wat de personen aangaat, aan wie het beheer en toezicht der Vennootschap is opge dragen, moeten wij hier in de eerste plaats memoreeren, dat in de Buitengewone Vergadering van Aandeelhouders, gehouden den 28 December 1934, den Heer Mr. J. van Heüsde, op diens verzoek tegen 1 Januari 1935 eervol ontslag werd verleend als Directeur onzer vennootschap, in welk verband wij, vooruitloopende op het verslag over 1935, hier reeds mogen ver melden, dat in de Buitengewone Vergadering van 16 Maart 1935 in" de ontstane vacature werd voorzien door de benoeming met ingang van 1 April a.s. van den Heer Mr. J. B. Ten Bruggen Cate te Amsterdam. Voorts werden in de jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders van 31 Maart 1934 de Heeren R. Buisman en H. Eisma herbenoemd als Commissarissen onzer Instelling, terwijl de Heer N. Ottema, Notaris te Leeuwarden, als zoodanig werd gekozen. Het is ons aangenaam te kunnen vermelden, dat genoemde Heeren hun herbenoeming, resp. benoeming hebben aanvaard. Wat de resultaten betreft, welke ons bedrijf dit jaar heeft opgeleverd, meenen wij, dat deze, de ongunstige tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, bevredigend mogen worden genoemd. De rente heeft zich in het afgeloopen jaar over het algemeen in een dalende richting bewogen, in verband waarmede de uitgiftekoers der 41/2 pandbrieven, welke wij in den aanvang van het jaar a pari verkrijgbaar stelden, spoedig kon worden gesteld op 100% om daarna tot 101 te worden verhoogd. In de tweede helft van Juni werd daarnaast door ons begonnen met de uitgifte van 4% pandbrieven, aanvankelijk tegen een koers van 99%. Medio Juli werd de uitgifte van 4% pandbrieven stopgezet, in verband waarmede de koers der 4% stukken op 99% gebracht werd, welke koers in verband met den steeds verder dalenden rentestand in Augustus tot den parikoers en in October tot 101 werd verhoogd. Ook in het afgeloopen jaar zijn wij voortgegaan met de conversie der 5% pandbrieven en hopen daarmede door te gaan, teneinde ook onzerzijds ons zooveel mogelijk aan de gewijzigde tijdsomstandigheden te kunnen aanpassen. Aan pandbrieven werd in totaal geplaatst voor een bedrag van f 3.119.100.Aange zien voor een bedrag van f 2.693.600.door uitloting en inkoop aan den omloop werd ont trokken, heeft derhalve dit jaar de vooruitgang f 425.500.bedragen. Door het vervroegd aflossen van leeningen kregen wij dit jaar een bedrag van f 2.365.756.98 te onzer beschikking (in 1933 f 2.158.412.—). Bovendien liep wegens het verstrijken van den termijn, waarvoor ze waren gesloten, voor een totaalbedrag van f 2.548.552.50 (in 1933 f 2.452.805.aan leeningen af, welke voor een groot deel op nieuwe voorwaarden werden verlengd. Ook in dit jaar werden door ons de onderpanden der leeningen, welke bij de grootere posten steeds bestonden in een complex van afzonderlijk verkoopbare perceelen, vrijwel uit sluitend gevonden in courante woonhuis- en winkelpanden in de grootere gemeenten. Landposten heeft onze instelling zoogoed als niet, terwijl wij bij tuinderijen, bollenland en dergelijke in het geheel geen belang hebben. Over het algemeen hebben de debiteuren, de moeilijke tijds omstandigheden in aanmerking genomen, behoorlijk aan hun verplichtingen voldaan. Moeilijk heden bij de invordering van het verschuldigde hebben wij getracht zooveel mogelijk minnelijk Algemeen Overzicht.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1934 | | pagina 6