Drie en dertigste boekjaar. Mijne Heeren Hierbij hebben wij de eer U aan te bieden het verslag van den toestand der Bank en van hare verrichtingen gedurende het afgeloopen jaar met bijvoeging van het rapport, opgemaakt door het Accountants-Kantoor Joh. Doornbos te Groningen, als resultaat van het door dat Kantoor ingesteld onderzoek omtrent de gevoerde administratie over 1932 en den stand der Vennootschap. In de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, den 16 Maart 1932 gehouden, werden de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1931 goedgekeurd en het dividend op 24 vastgesteld. Aan het gedetailleerd verslag van de verrichtingen in het afgeloopen jaar wenschen wij wederom enkele opmerkingen van algemeenen aard te doen voorafgaan. Allereerst hebben wij dan melding te maken van het gevoelige verlies, dat onze instelling in het afgeloopen jaar heeft getroffen door het overlijden van den Heer Mr. J. T. Linthorst Homan te Havelte, die sedert 1922 als Commissaris aan onze Bank verbonden was. Wij verloren in hem een man, die steeds groote belangstelling voor ons bedrijf aan den dag legde en wiens adviezen op hoogen prijs werden gesteldzijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. Wat de resultaten betreft, welke ons bedrijf heeft opgeleverd, deze geven ook dit jaar reden tot tevredenheid. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt de crisis-omstandigheden, welke, althans in de eerste helft van 1932, op de normale gestie van ons bedrijf zeer belemmerend hebben gewerkt, dan mogen deze zelfs zeer bevredigend genoemd worden. Het jaar 1932 heeft zich gekenmerkt door een minder vlotten afzet van pandbrieven in het eerste halfjaar en een groote vraag naar onze pandbrieven in de laatste maanden van 1932. In den aanvang van het jaar stelden wij 5 °/o pandbrieven verkrijgbaar, aanvankelijk tegen 99 welke koers van lieverlede werd verhoogd tot 101 In de maand October werd de uitgifte dezer pand brieven stopgezet, nadat wij in de maand September reeds begonnen waren naast de 5 stukken 4^2 pandbrieven uit te geven, aanvankelijk tegen den koers van 99 Aangezien de vraag hiernaar zeer groot bleek, werd deze koers van uitgifte vrij spoedig verhoogd tot 991/2 om daarna weldra den parikoers te bereiken. Aan pandbrieven werd in totaal geplaatst voor een bedrag van f 2.473.500.Aangezien voor een bedrag van f 1.810.150.— door uitloting en inkoop aan den omloop werd onttrokken, heeft derhalve dit jaar de vooruitgang f 663.350.bedragen. Door het vervroegd aflossen van leeningen kregen wij dit jaar een bedrag van f 2.109.000.— te onzer beschikking (in 1931 f 4.689.699.Bovendien liep wegens het verstrijken van den termijn, waarvoor ze waren gesloten, voor een totaalbedrag van f 2.539.985.— (in 1931 f 3.603.904.aan leeningen af, welke voor het meerendeel door ons op nieuwe voorwaarden werden verlengd. Ook in dit jaar werden door ons de onderpanden der leeningen, welke bij de grootere posten steeds bestonden in een complex van afzonderlijk verkoopbare perceelen, vrijwel uit sluitend gevonden in courante woonhuis- en winkelpanden in de groote steden. Landposten heeft onze instelling zoogoed als niet, terwijl wij bij tuinderijen, bollenland en dergelijke in het geheel geen belang hebben. De betaling van rente en aflossing geschiedde over het algemeen naar wensch, terwijl de zes gevallen, waarin executie noodzakelijk bleek, zelfs niet talrijker waren dan het vorige jaar. Het netto winstcijfer bedraagt f 232.379.44. Tot dit resultaat heeft in de eerste plaats de rentewinst bijgedragen, welke f 219.253.71 is geweest, tegenover f 215.643.34 in 1931. De aan provisie op den dienst der leeningen gemaakte winst heeft f 83.434.30 bedragen, tegen over f 147.158.23 in het voorafgaande jaar. Dit cijfer is nadeelig beïnvloed, doordat, speciaal in de eerste helft van het onderhavige boekjaar, ons bedrijf groote stagnatie ondervond van Algemeen Overzicht.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1932 | | pagina 6