7 Wegens de uitbreiding die ons pandbrieven-kapitaal had ondergaan, werd in het najaar overgegaan tot het houden van een inschrijving op 250.000.nieuwe aandeelen, deelende voor één vierde deel in de winst over 1926, tegen den koers van 120 voor aandeelhouders met voorkeursrecht en van 165 voor vrije inschrijvers. Van het voorkeursrecht voor aan deelhouders werd in zulk een mate gebruik gemaakt, dat aan vrije inschrijvers, die het beschik bare bedrag zeer ruim overteekend hadden, slechts enkele stukken konden worden toegewezen. Door deze uitgifte is het geplaatste kapitaal uitgebreid tot 1.750.000.waarop 10 gestort. De geregelde controle op ons bedrijf vanwege de Rijkspostspaarbank werd dit jaar voortgezet. In den loop van het jaar werd wederom een partij pandbrieven door deze Instelling van ons aangekocht en wel voor rekening van den Postcheque- en Girodienst. keringsbank. Ook dit jaar kwamen onze pandbrieven voor op de lijst van fondsen welke in aan merking komen voor belegging der gelden van de Rijksverzekeringsbank en welke in pand gegeven kunnen worden door werkgevers, die het risico van de bij de ongevallenwet geregelde verzekering zelf wenschen te dragen. Aan deze Instelling mochten wij dit jaar wederom een partij pandbrieven leveren. fonteen Tnz Onze pandbrieven worden voor belegging genomen door het Kroondomein, Pensioenfondsen voor Ambtenaren, Spaarbanken, Levensverzekering-Maatschappijen en andere Instellingen. Evenals in vorige jaren werden in het belang van de pandbriefhouders alle aangeboden pandbrieven op de gebruikelijke wijze teruggenomen, terwijl, sedert van de pandbrieven van hoogere rente dan die welke werden verkrijgbaar gesteld geen afgiftekoers meer genoteerd werd, deze stukken desgewenscht a pari werden teruggenomen. Het aangeboden en teruggenomen be drag was in 1926 lager dan in 1925, n.1. 320.600.tegen 356.250.zijnde respectieve lijk 2.08 en 2.71 procent van het op 31 Dec. 1926 en 1925 uitstaand bedrag aan pandbrieven. Hoewel de uitloting pari onzer 4£ 5 5| en 6 pandbrieven en de con versie van een aantal 4 pandbrieven in uitlootbare 4£ pandbrieven aan pandbriefhouders de zekerheid geven dat zij binnen afzienbaren tijd hunne in onze pandbrieven belegde gelden integraal terug ontvangen, meenen wij tevens door vlotten inkoop zooveel mogelijk rekening te moeten houden met de belangen van onze pandbriefhouders, die op een zeker tijdstip hunne pandbrieven te gelde moeten maken. De op de daarvoor gestelde termijnen verschenen renten en periodieke aflossingen kwamen over het algemeen wederom zeer vlot binnen, terwijl slechts aan enkele debiteuren vrijstelling van periodieke aflossing werd verleend. Van het per 31 December 1926 op de balans vermelde bedrag aan achterstallige intrest ad 1.858,83 is bij het uitbrengen van dit verslag nog in totaal niet aangezuiverd 1460,69 verdeeld over drie leeningen, waarvan thans reeds twee zijn geëxecuteerd, waarbij onze vorderingen ruimschoots gedekt bleken. de gemaakte rente en vrijgekomen gelden door uitloting van effecten, werden wederom in effecten belegd. Maatschap pelijk Kapitaal. Rijkspost spaarbank. Rijksverze Pandbrieven. jn totaal werd in dit jaar aan onze pandbrieven geplaatst voor een bedrag ad 3.798.800.- tegen 2.312.800.— in 1925. Hypotheken. Zooals wij reeds mededeelden, heeft het eenige moeite gekost altijd belegging te vinden voor onze beschikbare gelden, hetgeen echter, ook dank zij den ijver van onze plaatselijke vertegenwoordigers, zeer goed is geschied. Reserves. De dotatie aan het Statutair Reservefonds uit de winst 1925 ad 26.450.benevens

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1926 | | pagina 9