5 mogelijkheid is geenszins uitgesloten dat wanneer later de terugname van belangrijke bedragen pandbrieven moet geschieden, de bank niet over voldoende contante middelen kan beschikken, daar een hypotheekbank uit den aard van haar bedrijf haar gelden voor langen termijn vast legt. Waar bovendien de beleggers niét ten onrechte klagen dat zij de gelden in pand brieven belegd nimmer terug ontvangen, tenzij met belangrijk koersverlies en dan nog als gunst van de bank, die zich bereid verklaart de stukken tegen een door haar vast te stellen koers terug te nemen, hebben wij besloten aan deze bezwaren tegemoet te komen door voor onze Wï en 5% pandbrieven, zoowel voor de reeds uitgegeven als voor de nog uit te geven Stukken eene uitloting pari in -te stéllen van 4% per jaar, zoodat in uiterlijk 25 jaren ieder houder dezer pandbrieven de zekerheid heeft zijne gelden integraal terug te ontvangen, terwijl wij tevens besloten onherroepelijk te breken met de z.g.n. geprivilegeerde pandbrieven. Wij konden dit te meer als algemeenen maatregel doorvoeren, waar de Rijkspostspaarbank zich, na uitvoerige bnderhandeling met de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken béreid verklaarde ook de pandbrieven met eene uitloting in uiterlijk 25 jaar voor hare beleg gingen aan te koopen en daarmede dus den eisch van eene terugname in 10 jaar tegen vooruit vastgestelden koers liet vallen. Ingevolge dit besluit, hetwelk, naar wij mogen verwachten de aantrekkelijkheid van onze pandbrieven zal verhoogen en tegemoet komt aan de rechtmatige eischen van onze pand- briefhouders, heeft thans in Januari 1919 de eerste uitloting van 4% onzer uitstaande 4H U en 5% pandbrieven plaats gehad, welke stukken op 1 Juni a.s pari aflosbaar zijn gesteld. Behalve deze uitloting onzer 4Yi en 5% pandbrieven is het ons voornemen jaarlijks door te gaan met de conversie van f 60.000.4% pandbrieven in 414 uitlootbare pandbrieven. Wat de behaalde resultaten betreft geeft het afgëloopen jaar wederom alle reden tot tevredenheid. De belangrijke uitbreiding van onze pandbrieven-circulatie in de laatste jaren begint zich thans in de winst af te spiegelen, welke winst ons in staat stelt de financieele draagkracht onzer instelling weder te versterken. Evenals vorige jaren zou het winstcijfer een belangrijk hooger dividend toelaten, maar met de onzekere economische toestanden voor oogen achten wij ons verplicht U voor te stellen de dividend-uitkeering slechts matig te verhoogen, waardoor wij onze reserves, zoowel in het belang van pandbrief houders als van aandeelhouders, wederom behoorlijk kunnen verhoogen. Te meer is eene belangrijke dotatie aan onze reserves gewenscht, waar onze statutaire reserve tengevolge van de belangrijke koersdalingen der effecten eene waardedaling sinds ultimo December 1917 aantoont van niet minder dan ƒ9.033.87. door genoemde instelling aangekocht. Ryksverzeke- Ook dit jaar kwamen onze pandbrieven voor op de lijst van fondsen welke in aan- Bflkspost- £)e geregelde contróle op ons bedrijf vanwege de Rijkspostspaarbank werd dit jaar •paarbank. voortgezet In den loop van het jaar werd wederom een belangrijk aantal onzer pandbrieven ringsbank. merking komen voor belegging der gelden van de Rijksverzekeringsbank en welke m pand gegeven kunnen worden door werkgevers, die het risico van de bij de ongevallenwet geregelde verzekering zelf wenschen te dragen.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1918 | | pagina 7