6 vernietigende werking blijft voortwoeden en eene economische crisis van ongekenden omvang zal veroorzaken. Zou in normale omstandigheden de winst ons in staat stellen tot eene aan merkelijke verhooging van het dividend, thans achten wij dit niet verantwoord en stellen U straks voor een groot gedeelte voor reserveering te bestemmen, om in staat te zijn zooveel mogelijk aan de nog komende moeilijkheden nä den oorlog het hoofd te kunnen bieden. In 1915 werd door ons voortgegaan met de uitgifte van 5°/o pandbrieven, aanvankelijk tegen een koers van 100°/o. In de eerste maanden van het jaar was de vraag betrekkelijk gering, terwijl de hy potheekrente minstens 5l/a °/o bedroeg, zoodat de koers van uitgifte teruggebracht moest wor den op 99°/o. In de zomermaanden werd het geld veel ruimer, daalde de hypotheekrente tot ongeveer 51/* °/u en vermeerderde de vraag naar onze 5°/o pandbrieven aanzienlijk. De koers van afgifte werd dientengevolge tweemaal met een vol procent verhoogd, totdat in Novem ber onze beschikbare middelen zoo ruim waren, dat wij besloten dè uitgifte der 5°/o pand brieven tijdelijk te staken. In December slaagden wij er in enkele belangrijke posten af te sluiten, zoodat tot 31 December wederom een beperkt aantal 5°|o pandbrieven tegen 101°|o verkrijgbaar kon gesteld worden. De koersen onzer 4°/o en 4 °/o pandbrieven konden wij in den loop van het jaar eveneens geleidelijk verhoogen, zoodat deze stukken aan het eind van 1915 respectievelijk af gegeven werden tegen 91°/o en 97°/o. Evenals in vorige jaren werden in ’t belang van de pandbriefhouders alle aangeboden pandbrieven op de gebruikelijke wijze van */a °/o beneden de koersen van uitgifte, zooals die noteerden op den dag van inkoop, teruggenomen. Het aangeboden bedrag was echter in het afgeloopen jaar betrekkelijk gering 150.900.—). Waar in vorige jaarverslagen steeds vermeld kon worden dat de vraag naar hypothe ken de beschikbare middelen verre overtrof, kan dit van het afgeloopen jaar niet, gezegd wor den. Integendeel, speciaal gedurende de tweede helft van het jaar, waren bij onze instelling steeds gelden voor het afsluiten van nieuwe hypotheken beschikbaar, terwijl de aanvragen zeer traag binnenkwamen. Immers niet alleen door den verkoop van pandbrieven, maar ook door het vrij belangrijke bedrag dat aan hypotheken werd afgelost, moesten wij soms eenige weken de gelden in rekening-courant bij onze kassiers storten in afwachting van goede hypotheekaan- vragen. Deze toestand bracht het gevaar mede, dat minder gewenschte posten ingediend zou den worden, in tegenstelling van andere jaren, waarin wij uit een ruime keuze de beste posten konden afsluiten. Wij hebben echter dit gevaar geen oogenblik uit het oog verloren en iedere post aan een zoo streng mogelijk onderzoek onderworpen. Dank zij onze agentschappen in verschillende deelen van het land zijn wij er nochtans in geslaagd onze beschikbare middelen op goede wijze uit te zetten. Zoowel in Mei als in November verliepen de rente-betalingen zeer naar wensch. In November werd zelfs beter op tijd betaald dan ooit te voren, terwijl zoowel in Mei als in November slechts aan een zeer klein aantal debiteuren vrijstelling van de periodieke aflossing verleend moest worden. Evenals verleden jaar hebben speciaal alle debiteuren in Friesland zoowel renten als aflossingen zonder eenige vertraging voldaan, terwijl verschillende posten in onze provincie ge heel afgelost werden. Deze omstandigheid alsmede het feit dat bijna geen nieuwe posten in Friesland afgesloten konden worden, waren oorzaak dat het uitstaand bedrag aan hypotheken in Friesland eenigszins verminderde.

Jaarverslagen Algemeene Friesche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 8